Kaliakra - od Traków po dzień dzisiejszy
13 Grudzień, 2022,
05:30
Około 12 kilometrów na północny wschód od miasta Kawarna znajduje się skalisty przylądek Kaliakra, o imponującym, majestatycznym i niedostępnym brzegu, który wcina się 2 km w morze!
Piękny i gościnny
Zatoka, którą Kaliakra ochrania przed północnymi i wschodnimi wiatrami, jest cicha, rozległa i dogodna do żeglugi. Właśnie dlatego w przeszłości nazwano przylądek Kaliakra, co tłumaczy się jako piękny, dobry i gościnny.
Utworzona przez przylądek zatoka była bardzo dobrym schronieniem w czasie sztormu dla przepływających statków.
Od Traków po Rzymian
To piękne miejsce, niedostępne z trzech stron, zamieszkiwali już Trakowie. Zbudowali kamienny mur od północy, aby zablokować jedyny dostęp do cypla i nazwali fortecę Tirizis, od imienia swojego plemienia - Tirizi. W tym czasie przylądek był częścią potężnego trackiego Królestwa Odrysów.
Podczas ekspansji macedońskiej w VI wieku p.n.e. Terezyjczycy stracili niezależność. Król Lizymach, jeden z następców Aleksandra Wielkiego i gubernator Tracji, wybrał Kaliakrę na swoją stolicę. Tutaj, w jaskiniach ukrył swoje niezliczone skarby, zdobyte podczas wypraw przeciw Persji.
Osada na przylądku była wielokrotnie atakowana przez Celtów i Scytów, a w I wieku n.e. została podbita przez Rzym. W tym okresie znana była pod nazwą Acre - Castellum (przylądek – twierdza).
Aby ją ochronić przed kolejnymi najazdami barbarzyńców, Wschodnie Cesarstwo Rzymskie – Bizancjum zbudowało na przylądku drugą linię obrony. Tak powstało miasto wewnętrzne i zewnętrzne. Później zbudowano jeszcze trzeci mur forteczny, za którym w razie niebezpieczeństwa mogła ukryć się ludność okolicznych wsi.
Od powstania I Carstwa Bułgarskiego po niewolę turecką
Kiedy w 681 r. powstało Pierwsze Carstwo Bułgarii, Kaliakra stała się częścią jego terytorium. Twierdza osiągnęła swój rozkwit podczas II Carstwa Bułgarii (1185 – 1393), a szczególnie w XIV wieku, kiedy znalazła się w granicach Księstwa Dobrudży, które jako ostatnie znalazło się pod panowaniem tureckim.
O 40 dziewczynach
Z tym okresem związana jest legenda o czterdziestu bułgarskich dziewczynach, które splotły swoje warkocze i rzuciły się w otchłań morza, aby nie zostać zhańbione przez Turków. Jedną z tych pięknych dziewcząt była Kaliakra, od której pochodzi nazwa przylądka. Dziś na początku Przylądka Kaliakra znajduje się obelisk zwany ku ich czci „Bramą 40 Dziewic”.
Legenda o św. Mikołaju
Inna legenda mówi, że kiedy święty Mikołaj, patron żeglarzy, uciekał przed Turkami, Bóg wydłużał ziemię pod jego stopami, aby mógł uciec i tak powstał przylądek Kaliakra. Jednak na czubku przylądka św. Mikołaj został schwytany i zabity przez Turków.
Obecnie znajduje się w tym miejscu odrestaurowana w 1993 roku kaplica symbolizująca jego grób. Podczas niewoli tureckiej, znajdował się tutaj także klasztor derwiszów, w którym podobno przechowywano relikwie tureckiego świętego Sari Sultuka.
Niewola turecka to okres kiedy Kaliakra pogrążyła się w zapomnieniu. W 1444 r. dotarli do przylądka rycerze polsko-węgierskiego króla Władysława III Warneńczyka.
Admirał Uszakow
W 1791 roku Kaliakra była zaś świadkiem spektakularnej bitwy morskiej, w której rosyjski admirał Uszakow pokonał liczną flotę turecką. Na pamiątkę tego wydarzenia wzniesiono na przylądku pomnik admirała Uszakowa.
Wspaniała atrakcja turystyczna
Dziś Kaliakra jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w okolicy. Latem dla turystów przebywających w Warnie, w Świętym Konstantynie, Albenie, Bałcziku i Kawarnie organizowane są codzienne wycieczki na przylądek Kaliakra.
Warto zapisać się na wycieczkę, zobaczyć to unikalne miejsce, poznać więcej faktów i posłuchać pięknych legend o jego historii.
Ciekawostka: przylądek to po bułgarsku nos.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne