Rajskie Pryskało - najwyższy wodospad na Bałkanach

Rajskoto Pryskało co przetłumaczylibyśmy jako Rajski Spryskiwacz to najwyższy wodospad na Półwyspie Bałkańskim.

Położenie

Wodospad znajduje się Parku Narodowym Centralne Bałkany, w rezerwacie przyrody Dżendema, który jest najwyższej położonym rezerwatem w parku.
 
Wodospad położony stosunkowo blisko miasta Kałofer znany jest również jako Kałofersko Pryskało lub Goliam (Duży) Dżendemski Wodospad.
 
Zasilany jest przez rzekę Praskalską, która bierze swój początek z wiecznej pokrywy śnieżnej na południowych zboczach szczytu Botew. Początkowo płynie jako zwykły górski potok, wije się między kamieniami i nagle gdy dociera do krawędzi ogromnego pionowego granitowego zbocza, spada w przepaść.

Dlaczego Pryskało?

Spieniona woda spada z hukiem z niewiarygodnej wysokości 124,5 metra tworząc nieopisane piękno.
 
Rozpryskuje się w tysiące srebrnych kropel (stąd nazwa pryskało – spryskiwacz) i z całą mocą uderza w skalną podstawę granitowej ściany, odbija się na boki, mieni się różnymi kolorami i płynie dalej w oszałamiające przepaści Południowego Dżendemu, gdzie łączy się z innymi górskimi potokami dając początek rzece Biała.
 
Wodospad jest całoroczny, ale najwięcej wody jest w miesiącach maj-czerwiec i wtedy widok jest szczególnie imponujący.

Okolica

Okolica i przyroda są zachwycające. Na północy niedostępne strome klify, z których spływa jakby z nieba woda, na południu niedostępne urwiska Południowego Dżendemu, surowe i dzikie piękno wodospadu, piękna górska łąka z uroczym schroniskiem Raj i urzekający chłód jaskini Hanmaara – to wszystko jest fantastyczne!
 
Jest to wymarzone miejsce dla miłośników pieszych wędrówek, ekoturystyki, paralotniarstwa i dla wszystkich, którzy po prostu kochają góry i świeże górskie powietrze, a okoliczne skały przyciągają miłośników wspinaczki skałkowej.
 
Mimo tego, że miejsce jest bardzo popularne i często odwiedzane przez turystów, zachowało swój pierwotny, naturalny charakter.
 
Do wodospadu można dojść tylko pieszo, a najdogodniejszym punktem wyjścia jest miasto Kałofer. Przejście jest długie i stosunkowo trudne, ale można przejść trasę w jeden dzień, o ile ma się dobrą kondycję.
Lepiej jednak zatrzymać się w schronisku, gdzie wcześniej warto zrobić rezerwację.
 
Wodospad Rajskoto Pryskało został uznany w 1965 r. za fenomen przyrody.
 
Tym razem, aby zobaczyć to piękno, przyjdzie się trochę powspinać, ale zdecydowanie warto! smileyAutor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz