Siedem Jezior Rilskich

Niesamowity widok zapierający dech w piersiach.

Pochodzenie i położenie

Siedem Jezior Rilskich to grupa jezior pochodzenia polodowcowego, znajdujących się w północno - zachodniej części gór Riła.
 
Jest to najczęściej odwiedzana przez turystów z całego świata grupa jezior w Bułgarii i jest jedną ze 100 narodowych atrakcji turystycznych.
 
Rilskie Jeziora położone są tarasowo między 2095 a 2535 m n.p.m, w zagłębieniach na zboczu góry, połączone potokami i strumykami, a gdy woda przepływa, tworzą się małe kaskady i wodospady.

Jeziora wchodzące w skład grupy

Najwyżej położone jest jezioro Salza (tł. łza), poniżej Oko – najgłębsze jezioro (37,5 m), nieco niżej Bybreka (tł. Nerka), a dalej Bliznaka (tł. Bliźnięta), Trilistnika (tł. Koniczyna), Rybie Jezioro i najniżej Jezioro Dolne.

Okolica i widoki są niesamowite i niepowtarzalne!

Jak dotrzeć

Najpopularniejszym sposobem dotarcia do jezior jest wyciąg krzesełkowy znajdujący się 4 km od Panicziszte (Panichishte). Do wyciągu można dojechać samochodem.

Legenda

Legenda opowiada, że tysiące lat temu, kiedy na ziemi nie było ludzi, w górach Riła żyły dwa olbrzymy - mężczyzna i kobieta. Kochali się szaleńczo, a jednocześnie uwielbiali piękno i wygodę swojego domu.
 
Ich dom był tak piękny, atrakcyjny, słoneczny, ciepły i przytulny, że żadna żywa istota nie mogła przejść obojętnie, a wszystkie żywioły i cały świat cieszyły się ich miłością.
 
Pewnego dnia obok ich domu przechodziły złe siły. Widząc to piękne miejsce, zazdroszcząc olbrzymom rodzinnego szczęścia, postanowiły wszystko zniszczyć i wymazać ich miłość na zawsze.
 
Okolicę spowiły czarne chmury, zerwały się niszczycielskie wiatry, a straszne trzęsienia wstrząsnęły ziemią.
 
Olbrzym zaciekle bronił każdego źdźbła trawy, każdego małego strumienia i kwiatka, bronił ukochanej i odpierał ataki sił zła. Jednak to tylko rozpalało ich złość i okrucieństwo.
 
Młody olbrzym zginął w bitwie z siłami zła, a te zadowolone ze swojego zwycięstwa odeszły, pozostawiając pokruszone skały, zrujnowane doliny i pogrążoną w żalu kobietę.
 
Smutek młodej wdowy był tak wielki, że jej łzy płynęły bez przerwy, spływały górskimi grzbietami wprost do dolin, wypełniając zagłębienia i tworząc jeziora o zdumiewającej czystości.

Przewodnickie opowieści

Przed jeziorem Bybreka (tł. Nerka) przewodnicy górscy pokazują ogromną skałę skierowaną w stronę jeziora Salza (tł. Łza). Skała kształtem przypomina postacie mężczyzny i kobiety o ogromnych rozmiarach. Według legendy to dwoje kochanków, którzy pozostali tu na zawsze, aby chronić swój piękny dom.
 
Odwiedź to piękne miejsce i przekonaj się, że i Ciebie oczaruje!
 
fot. Krasimir MatarovAutor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz