Sofardżik - widok na 5 gór w jednym miejscu

Nad wioską Bistrica powstał panoramiczny taras widokowy, z którego rozpościera się wspaniały widok na pięć gór - Witosza, Koniawska, Osogowska, Weriła i Rila oraz miasta Dupnica, Bobow Doł, Radomir i Kiustendił.

Jest to trzeci tego typu taras widokowy. Dwa pierwsze znajdują się w Rodopach.

Został zbudowany w rejonie Sofardżik, na wysokości 930 metrów n.p.m., ok. 30 minut spacerem od wioski Bistrica, położonej u podnóża góry Riła.

Taras ma 20 m długości i 13 m wysokości. Jego budowa trwała zaledwie miesiąc, ale biurokracja jak powiedział burmistrz Bistricy, zajęła dwa lata. Został wybudowany za ok. 50 tys. BGN. Środki zostały przyznane przez gminę Dupnica.

Taras cieszy się dużą popularnością, ale konieczne jest jeszcze umieszczenie tabelek informacyjnych, drogowskazów, no i reklama..

Rejon Riły nad wsią Bistrica to wciąż jeszcze dziewiczy obszar.

W 2012 r. została utworzona tutaj ścieżka edukacyjno-ekologiczna, prowadząca do chaty Iwana Wazowa i innych zabytków w okolicy.

W początkowej wersji, aby podnieść odwiedzającym nieco poziom adrenaliny, koniec tarasu miała stanowić 2-metrowa przezroczysta podłoga. Żadna z firm w kraju nie dała jednak gwarancji wytrzymałości i trwałości. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo odwiedzających to miejsce turystów, gmina zrezygnowała z tego pomysłu.
.
W pobliżu tarasu widokowego znajduje się schron, a kolejną godzinę i dziesięć minut dalej jest urzekający wodospad Bistiszki. Inne zabytki w okolicy to Czarna Skała, Jaskinia Hajduszka, dziewicze i niepowtarzalne na skalę krajową Jeziora Ogrodowe i Młyńskie.

A dodatkowo widok i powietrze są tutaj wyjątkowe. To miejsce jest orzeźwiające i relaksujące. Warto spędzić w tym miejscu nie godziny, ale cały dzień. 


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz