W krainie Orfeusza - Jaskinia Lepenica

Z Rodopami nierozerwalnie związany jest Orfeusz, a jaskinia Lepenica, o której już kiedyś opowiadaliśmy, ma szczególne znaczenie dla tropicieli śladów tego mitycznego śpiewaka.

Poszukiwanie ukochanej Eurydyki

To tutaj po raz pierwszy szukał on zejścia do podziemnego królestwa, aby odnaleźć ukochaną Eurydykę.
 
Według podania bogowie widząc rozpacz Orfeusza, litując się nad nim, zdradzili mu, że zejście do Hadesu znajduje się w jednej z głębokich rodopskich jaskiń. Nie wyjawili mu jednak nazwy jaskini. Pierwszą jaskinią, w której rozpoczął poszukiwania była właśnie Lepenica.

Zejście do podziemnego królestwa

Orfeusz zszedł 1400 m w dół, cały czas śpiewając, uzbrojony jedynie w lirę, wierząc, że dojdzie do rzeki Styks i zobaczy łódź Charona. Nic takiego się nie stało. Spędził w jaskini ponad miesiąc, bez jedzenia, pijąc jedynie wodę spływającą ze skał. Z rozczarowania, wyczerpania, zaczął tracić przytomność i zaczął się poddawać, pragnąc umrzeć.

Na pomoc Orfeuszowi

Afrodyta, bogini miłości, wzruszona jego rozpaczą, przyszła do niego we śnie i zdradziła mu, w której jaskini ma szukać wejścia do królestwa zmarłych. Poprosiła też Morfeusza, boga snu o pomoc. Ten uśpił pieśniarza i razem wynieśli go na powierzchnię.

Inna wersja mówi, że Orfeusz zaczął śpiewać i prosić o pomoc w wydostaniu się z jaskini. Jego prośby zostały wysłuchane przez nietoperze, które wczepiły się pazurkami w jego szaty i śpiewającego wyniosły na powierzchnię.
 
Wielu grotołazów próbowało zejść na dno jaskini lecz nikomu się to nie udało. Być może dokonał tego Orfeusz.
 
 
 Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz