Co kryje Goljama Kosmatka

W mogile Goliama Kosmatka pod Kazanłykiem w grobie trackiego króla Seutesa III dokonano niesamowitego odkrycia.

Odnaleziono niezwykle eleganckie złote naczynia, aplikacje i wieńce, z V wieku p.n.e. które nie mają swoich odpowiedników. Niektóre z nich, jak mówi ich odkrywca dr Georgi Kitow, są nieznane w dotychczasowej historii trackiej archeologii.

Grób Seutesa III został odkryty jesienią 2004 roku w mogile Goliama Kosmatka. Znajduje się ok. 1 km na południe od miasta Szipka i ok. 12 km na północ od Kazanłyku, w tzw. Dolinie Trackich Królów, zwanej tak z uwagi na licznie występujące tutaj grobowce i zabytki kultury trackiej.

Grobowiec Seutesa III został zbudowany pod koniec V, początkiem IV wieku p.n.e. Składa się z 3 komór i można się do niego dostać korytarzem o długości 13 m.

Pierwsze pomieszczenie zbudowane jest z kamiennych bloków. Stamtąd wchodzi się do drugiego okrągłego pomieszczenia z masywną kamienną kopułą. Drzwi między tymi pomieszczeniami wykonane są z kamienia, na którym wyrzeźbiono wizerunek Gorgony Meduzy.

Ostatnia sala robi niesamowite wrażenie. Jest wykonana w jednolitym bloku granitowym, o wadze 60 ton i cechuje je mistrzowskie wykonanie. Kamień jest obrobiony z niesamowitym kunsztem.

W komnacie znajduje się łoże rytualne. To tutaj odnaleziono bezcenne trackie skarby, związane prawdopodobnie z wystawnym pochówkiem królewskim, które można dziś oglądać w muzeum w Kazanłyku.

W grobowcu znaleziono:
  • Złoty wieniec z liśćmi dębu i żołędziami, składający się z dwóch gałęzi wygiętych w kształt koła, do których przyczepionych jest 18 mniejszych gałązek, z 210 płatkami i 72 żołędziami. Prawdopodobnie był on noszony na hełmie znalezionym w tym samym grobowcu.
  • Złoty kyliks - kielich do wina z dwoma uchwytami wznoszącymi się ponad naczynie o wadze 350-400 g, z kutymi ornamentami figuralnymi i gwiazdą Werginy. Archeolodzy twierdzą, że musiał należeć do władcy, bo tylko władca miał prawo pić wino z kyliksa.
  • Srebrny dzban i fiolka z napisami w starożytnej grece: „to naczynie należy do Seutesa i waży…”
  • Brązową głowę Seutesa III, która jest jednym z najbardziej niesamowitych odkryć w grobowcu.
„Ta głowa z brązu jest chyba najpiękniejsza, jaka dotarła do nas z czasów greckiego świata, z niesamowicie dobrze zachowanymi oczami z masy szklanej i alabastru, z rzęsami i brwiami z drobnych miedzianych blaszek” – pisze gazeta „Figaro”. ”.

W mogile Goliama Kosmatka znaleziono także dużo złotych końskich aplikacji, srebrną małżę złoconą wewnątrz, trzy amfory, złote ozdoby miecza i złote uprzęże końskie.

Łącznie znaleziono ok. 4 kg złotych wyrobów.

Seutes III był ostatnim wielkim władcą królestwa Odrysów – najbogatszego królestwa na Półwyspie Bałkańskim. Przejął władzę w 323 p.n.e. Zbudował wspaniałe miasto i pałac – Seutopolis, które stało się symbolem jego potęgi. Miasto rozwijało się szybko. Było ośrodkiem politycznym, gospodarczym i kulturalnym.

Seutopolis zostało odkryte podczas budowy zapory Koprinka. Zostało dokładnie zbadane lecz teraz znajduje się już pod wodą.


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz