Demir Baba Tekke - Tajemnica z Łudogorie

Łudogorie lub Deliorman, po turecku Deli Orman, dosłownie Łuda Gora czyli Szalony Las.

Tajemnicze święte miejsce w Łudogorie wciąż przyciąga turystów i wiernych z odległych części Bułgarii.

Demir Baba Tekke znajduje się w sercu rezerwatu Sborianowo (Sboryanovo), w pobliżu świętego źródła Pięciu Palców, niedaleko wsi Swesztari (Sveshtari). Miejsce to jest czczone przez ludzi o różnych przekonaniach religijnych. Odprawiane tam starożytne rytuały przynoszą zdrowie i spełnienie pragnień.

Do tego świętego miejsca zarówno dla muzułmanów, jak i chrześcijan prowadzi droga przez las pozostawiona na łasce losu. Zachowały się tu rzadkie gatunki zwierząt i roślin, a do wielu drzew przywiązane są kawałki ubrań.

Ludzie wierzą, że jeśli wypowiedzą życzenie i zawiążą kawałek garderoby, ich życzenie się spełni. Wierzą również, że jeśli zostawią ubrania przykrywające bolące miejsce, wyzdrowieją. W niektórych miejscach można zobaczyć kamienie owinięte kawałkami materiału, a także liściki schowane w szczelinach okolicznych skał.

Kim jest Demir Baba? Według miejscowych Demir Baba lub Żelazny Ojciec żył w XVI w. Wiele legend opowiada o jego mocy i cudach, był świętym alewickim, z północno-wschodniej Bułgarii, mędrcem i uzdrowicielem. Uważa się także, że to on pokonał lamię.

Alewici są wyznawcami nurtu islamu znanego z tolerancyjnego stosunku do wszystkich religii.

Opowiada się, że miał on około 3 metry wzrostu i był bardzo silny. Istnieje również przypuszczenie, że święty ma protobułgarskie pochodzenie.

Najpopularniejsza legenda o Świętym opowiada o wyjątkowej suszy. Ludzie zwrócili się o pomoc do Demir Baby, a on sięgnął ręką do skały i stamtąd wytrysnęło źródło uzdrawiającej wody. Na pamiątkę tego wydarzenia źródło nadal nosi nazwę Besz Parmak – Pięć Palców. Wierzy się, że woda w nim ma leczniczą moc.

Według ludowych podań Demir Baba w swoich żelaznych butach potrafił zaledwie w dwóch susach wspiąć się od źródła na szczyt płaskowyżu. Jego żelazne buty można zobaczyć w domu-muzeum.

Warto zwrócić uwagę na frontowe drzwi na podwórze, z którymi związana jest inna legenda. Mają około metra wysokości. Legenda głosi, że Demir Baba miał bardzo dobrego bułgarskiego przyjaciela i chciał, aby ludzie oddawali mu hołd, tak jak jemu. Obniżył więc drzwi i tak ilekroć ktoś wchodził, kłaniał się też przed Bułgarem.

Legend o tym świętym miejscu jest wiele. Rytualne mycie, leżenie na skale, wrzucanie pieniędzy do źródła to działania praktykowane od wieków, które ponoć pomagają.

Uważa się, że źródło na podwórku leczy i pomaga kobietom w poczęciu.

Jakie są miejscowe praktyki? Tradycyjnie każdy odwiedzający powinien wypić trzy łyki wody, trzykrotnie obmyć twarz i wrzucić monetę na zdrowie.

Aby wyleczyć się lub nabrać sił należy położyć się na dużym świętym kamieniu na podwórku i leżeć tak przynajmniej minutę.

Według ludowych podań tutaj również możesz wyzwolić się od zła. W ścianie po lewej stronie budynku są dwa otwory. Należy stanąć kilka kroków od nich i z zamkniętymi oczami celować do otworów, aby przebić oczy wiedźmy. Zgodnie z przekonaniem, w ten sposób pozbywasz się zła.

Potem jeszcze musisz wspiąć się na ścieżką próby i przejść przez dziurę kłamstwa. Legenda głosi, że jeśli ci się uda to znaczy, że żyjesz uczciwie. A kiedy dotrzesz na szczyt, zobaczysz polanę, a na niej skałę, na której zachowały się odciski stopy Demira Baby.

Demir Baba Tekke to pochodzący z XVI wieku grobowiec, w miejscu gdzie niegdyś było sanktuarium Traków, a potem także cerkiew prawosławna.

Jest budowlą siedmiokątną z kwadratowym przedsionkiem nakrytym półkulistą kopułą. Grób świętego znajduje się pośrodku sali, zorientowany na południowy zachód. Zbudowany jest z cegły, z drewnianą częścią nadziemną i ma długość ponad 3 m. Drewniany sarkofag pokryty jest darami i jest pokazywany tylko czcicielom alewickim.

Demir Baba Tekke zostało uznane za jeden z dziewięciu bułgarskich zabytków kultury i przyrody wpisanych na listę UNESCO i znajduje się na liście 100 atrakcji turystycznych w Bułgarii, które warto zobaczyć.


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz