Elenska Bazylika - ślady dawnej świetności

Elenska Bazylika to wczesnochrześcijańska świątynia położona u podnóża Bałkanów, ok. 6 km od miasta Pirdop, nad niewielką malowniczą rzeką Eleną.
 
Nazwa bazyliki pochodzi od miejscowości Elenska, która od czasów starożytnych była sanktuarium różnych plemion trackich.
 
Bardzo blisko ruin klasztoru odkryto starożytne trackie miasto Burdapara, o którym wspominał już bizantyjski kronikarz Prokopiusz, a w całej okolicy można znaleźć wiele mniejszych trackich mogił.
 
Według innej tezy, nazwa świątyni jest konsekwencją bułgaryzacji słowa „Hellenowie” (Grecy) w związku z przynależnością bazyliki do wczesnej epoki bizantyjskiej.
 
A co mówi legenda na temat pochodzenia nazwy bazyliki? Według legendy każdego roku, tego samego dnia, piękny jeleń (elen) schodził z gór, z Bałkanów i był składany bogom w ofierze. Rzeczywiście, podczas wykopalisk w okolicy znaleziono wiele poroży i kości jeleni.
 
Elenska Bazylika pochodzi z IV wieku, została zbudowana wkrótce po tym, jak Konstantyn I Wielki uznał chrześcijaństwo jako religię.
 
W okresie II Carstwa Bułgarii świątynia była bardzo ważnym ośrodkiem kulturalnym i literackim. Powstał tu kompleks klasztorny, znany jako Elenski Klasztor Św. Proroka Eliasza, a sama bazylika służyła jako świątynia klasztorna, która działała do około 1700 roku, kiedy została spustoszona i zniszczona przez Turków,
 
Niestety obecnie klasztor i bazylika nie wyglądają tak, jak kiedyś, niewiele po nich zostało, ale nadal stwarzają wrażenie, że miejsce to było wyjątkowe, piękne i bardzo energetyzujące.
 
Widać, że ten piękny zabytek, miał imponującą architekturę. Klasztor był otoczony ze wszystkich stron murami, a na jego czterech końcach znajdowały się budowle przypominające wieże. Była to naprawdę bardzo masywna i stabilna fortyfikacja.
 
Jednak najbardziej imponująca jest architektura samej bazyliki. Jest to trójnawowa budowla z kopułą i trzema pięknymi absydami, z nawą środkową podzieloną czterema kolumnami na dwie równe części.
 
W samej świątyni nie zachowały się żadne freski, ale jej wyjątkowość jest zupełnie inna – jest to bardzo wyraźny i zdecydowany przykład formy przejściowej między bazyliką, a krzyżowo-kopułową konstrukcją, niezwykle rzadkie zjawisko, z którym spotykamy się w architekturze sakralnej.
 
Jest to jeden z wielu powodów, dla których Elenska Bazylika została uznana za zabytek kultury o znaczeniu narodowym i znalazła swoje miejsce wśród skarbów UNESCO.
 
W 2010 roku w pobliżu ruin dawnej świątyni wybudowano i poświęcono małą kaplicę Św. Eliasza.

 Elenska Bazylika i okolice zdecydowanie zasługują na Twoją uwagę. Miejsce nadaje się też na jednodniowe wycieczki z Sofii (ok. 80 km).



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz