Najsłynniejszy tracki skarb w Burgas

Jedyną muzealną kopię Złotego Skarbu z Panagiuriszte (Panagyurishte) będzie można tego lata podziwiać w Muzeum Archeologicznym w Burgas, w Sali Tresor (Skarb), gdzie będzie przebywać od 18 maja do 30 sierpnia.
 
Uważa się, że skarb ten należał do trackiego króla Odrysów i był używany podczas ceremonii religijnych.

Jedyna muzealna kopia

Eksponaty są wiernym odzwierciedleniem oryginałów i wykonane są z czystego 23-karatowego złota. Są własnością Narodowego Muzeum Historii w Sofii, które grzecznościowo udostępniło najwspanialsze trackie artefakty muzeum w Burgas, by mogły cieszyć mieszkańców i gości miasta.

Złoty skarb z Panagiuriszte

Skarb został odkryty w 1949 roku, ok. 2 km od Panagiuriszte. Składa się z 9 złotych obiektów o łącznej wadze ponad 6 kg. Są wśród nich rytony, dzbany, amfory i fiolki.
 
Dziś uważa się, że skarb ten pochodzi z końca IV i początku III wieku p.n.e. i należał do trackiego króla Odrysów.

Naczynia ozdobione są wizerunkami przedstawiającymi różne starożytne greckie bóstwa i bohaterów – Herę, Atenę, Afrodytę, Apolla, Artemidę, Dionizosa, Sylena, Nike, Heraklesa, Tezeusza, Parysa, bachantkę Eriope, a także skrzydlate sfinksy i Amazonki, a fiolkę zdobią afrykańskie głowy.
 
Najsłynniejszy tracki skarb przemierzył już niemal cały świat. Gościł w Rzymie, Paryżu, Monachium, Londynie, USA, Japonii, Szwecji itd.
 
A Ty masz okazję zobaczyć je teraz w Muzeum Archeologicznym w Burgas, przy ul. Aleko Bogoridi 21 do 30 sierpnia.

fot. Gmina BurgasAutor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz