Prowadia-Solnica odkrywa nową historię Europy

Prowadia Solnica (GPS 43.12950, 27.47350) znajduje się na prawym brzegu rzeki Prowadijskiej, około 4 km na południe od stacji kolejowej Prowadia Dobrina. Jest to stosunkowo nowe stanowisko archeologiczne. 

Prace archeologiczne

Prace archeologiczne rozpoczęły się tutaj 20 lat temu, w 2005 roku, z udziałem wybitnego zespołu naukowego pod kierownictwem profesora Wasila Nikołowa. Dotychczasowe badania ujawniły sensacyjne dane dotyczące prehistorii tego miejsca.
Okazuje się, że jest to najstarszy ośrodek wydobycia soli i najstarsza kamienna twierdza w Europie. Zdaniem czołowych archeologów, wyniki badań prowadzonych w Prowadii – Solnicy mogą zmienić historię naszego kontynentu i napisać ją na nowo.
 
Nieprzypadkowo jesienią 2024 roku wiceprezydent Bułgarii Ilijana Jotowa, podczas wizyty w Prowadii Solnicy ogłosiła, że kopiec zostanie prawdopodobnie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Zwiedzanie

Prace wykopaliskowe na kopcu trwają nadal. Aby zabezpieczyć wykopaliska, zimą zabezpiecza się je folią ochronną, która chroni je przed opadami atmosferycznymi i niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

W związku z tym od października do początku maja obiekt Prowadia Solnica jest niedostępny dla zwiedzających.

 
Z początkiem maja wraz ze wznowieniem prac archeologicznych, kopiec zostaje udostępniony do zwiedzania.

Aby nie przeszkadzać archeologom w pracy, a także w trosce o zachowanie stanowiska, dozwolone jest zwiedzanie wyłącznie w zorganizowanych grupach.

 
Kilka razy w ciągu roku organizowane są dni otwarte, między innymi tradycyjnie, w okolicach 27 września czyli Światowego Dnia Turystyki, kiedy to wystawiane są najciekawsze znaleziska odkryte w danym sezonie.
 
Jak wygląda najstarszy ośrodek wydobycia soli i najstarsza kamienna twierdza w Europie oraz o historii tego wyjątkowego miejsca opowiada krótki film, z napisami w j. polskim, do którego oglądnięcia serdecznie zapraszamy.

Zobacz film

 



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz