Rusokastro - purpurowa twierdza Bułgarów

Niezwykle cenne znalezisko odkryto podczas wykopalisk średniowiecznej twierdzy Rusokastro koło Debeltu. Znajduje się ona na obrzeżach dzisiejszej wsi Rusokastro ok. 30 km. od Burgas. Została odkryta zaledwie dziesięć lat temu i nie została jeszcze w pełni zbadana.

Wiadomo jednak na pewno, że jeszcze 600 lat temu Rusokastro było najpotężniejszym strażnikiem na granicy Bułgarii z Bizancjum. W tym miejscu średniowieczna Bułgaria odniosła swoje ostatnie zwycięstwo militarne, zanim znalazła się pod panowaniem tureckim. W 1332 roku car Iwan Aleksander pokonał pod Rusokastro wojska cesarza bizantyjskiego Andronika III.

Forteca miała sławę niezdobytej i zwana była purpurową twierdzą Bułgarów. Jej nazwa pochodzi od czerwonych skał, z których jest zbudowana i wznosi się na niedostępnym wzgórzu, z którego można kontrolować cały teren po horyzont. Grube mury twierdzy i wysokie wieże zachowują pamięć o najazdach barbarzyńców i krwawych bitwach.

Odnalezione w pobliżu gliniane figurki, które są dowodem na to, że w czasach prehistorycznych istniało tu jedno z najwcześniejszych sanktuariów w Europie, archeolodzy datują na V wiek p.n.e. Prawdopodobnie w tym czasie powstała pierwsza fortyfikacja przeciw najazdom barbarzyńców.

W czasie badań zbiornika zamkowego, które miało miejsce teraz, odkryto przepiękne, niezwykle piękne, artystycznie wykonane naczynie ceramiczne, którego zdobienie wykonano w technice „sgraffito”. Lampart, pantera śnieżna, jest przedstawiony na prawie całej powierzchni. Figura ma 16 cm długości i 14 cm wysokości. Zwierzę przedstawione jest w pozycji atakującej.

Niewątpliwie nowo odkryte znalezisko jest światowej klasy odkryciem. Jak podało muzeum w Burgas, pochodzi prawdopodobnie z okresu 1350-1375. Zebrane są prawie wszystkie fragmenty naczynia, na którym przedstawiony był lampart. Wykopaliska trwają i archeolodzy liczą, że odnajdą wszystkie fragmenty tego wyjątkowego przedmiotu, gdyż nie ma nigdzie drugiego takiego. Ile skarbów jeszcze kryje nasza ziemia?

Czy wiesz, że Grecja, Włochy i Bułgaria to trzy kraje europejskie najbogatsze w zabytki archeologiczne o światowym znaczeniu?
Każdego lata wielu zagranicznych studentów bierze udział w wykopaliskach archeologicznych w Bułgarii.

Jeśli i Ty chcesz przeżyć przygodę życia i wziąć w nich udział - napisz do nas. Pomożemy Ci dołączyć do jednego z zespołów i spędzić wymarzone wakacje!


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz