Twierdza Owecz - niesamowita forteca
21 Listopad, 2024,
08:30
Co to za budowla, która wznosi się ku niebu jak miniaturowy Wielki Mur Chiński? Co wygląda jak kamienny statek unoszący się na niebie? Kto ponad 1000 lat temu zdołał wykopać w skale studnię o głębokości 79 metrów?
Poznaj niesamowicie potężną bułgarską twierdzę Owecz (Ovech) w dzisiejszej Prowadii (Provadia), która jest kwintesencją niesamowitej przyrody i niezwykłych umiejętności budowlanych przodków.
Niezwykła lokalizacja
Twierdza położona jest na tarasie wznoszącym się na wysokość do 200 m nad otaczający teren, z czego 20-30 metrów to strome urwiste skały. Dostać się można do niej było tylko po wąskiej skalnej grani o szerokiej zaledwie 2 kroków, przez bramę, do której dostępu bronił zwodzony most nad głęboką wykutą skałą.
Unikalne cechy naturalne samej twierdzy sprawiają, że była ona trudna do zdobycia. Ze wszystkich stron chroniła ją korona skalna, wieńcząca strome zbocza płaskowyżu, a swoim wyglądem przypominała długi, wąski statek.
Kto wzniósł tę wielką imponującą budowlę, z której dziś zachowało się co prawda niewiele, jednak gdy wdrapiemy się na szczyt i zobaczymy przepiękne widoki, malowniczy drewniany most zawieszony nad przepaścią, już samo to wynagradza nam wspinaczkę i jest osłodą dla naszej duszy, a oczami wyobraźni możemy zobaczyć ją w pełnej świetności.
Warto wiedzieć, że na tym samym płaskowyżu znaleziono starożytne trackie świątynie i grobowce skalne. Cały teren jest pełen skalnych artefaktów z czasów prehistorycznych i nowszych, co świadczy o tym, że ludzie zamieszkujący te ziemie, z pewnością wiedzieli, jak pracować z kamieniem, a nawet więcej - czcili kamień.
Według nauki pierwszymi budowniczymi tej nie do zdobycia twierdzy byli Rzymianie. Miała ona za zadanie chronić imperium przed nieustanną inwazją wojowniczych narodów i plemion z północy.
Dlaczego Owecz?
Początkowo nazywano twierdzę Provat lub Provaton, co oznacza Owczą Twierdzę. Najprawdopodobniej nazwano ją tak z uwagi na liczne stada owiec, które wypasały się w tym regionie.
Według innej legendy nadano jej imię na cześć potężnego barana z mitu o Złotym Runie. Bułgarska nazwa twierdzy to Owecz (Ovech) i taką nazwę nosi do dziś.
W czasach pierwszego i drugiego carstwa bułgarskiego twierdza Owecz była najważniejszą twierdzą we wschodniej Bułgarii. To bezpośredni bułgarscy przodkowie przekształcili ją w jeszcze bardziej niedostępną fortecę, ponieważ tym razem jej zadaniem było nie strzec Rzymian przed Bułgarami, ale Bułgarów przed Rzymianami, którzy mieli potężną flotę wojenną i grozili, że zajmą Warną i uderzą w serce ówczesnego państwa bułgarskiego, w bułgarską stolicę.
O dziwo, jak na ironię losu, twierdza nie została zniszczona przez najeźdźcę, a przez sojusznika i przyjaciela Bułgarów – sławnego i odważnego polsko-węgierskiego króla Władysława III Warneńczyka w czasie jego krucjaty przeciwko Turkom w 1444 r. Jego rycerze zrównali niestety dosłownie tę wspaniałą budowlę z ziemią, bojąc się, aby wróg nie zrobił z niej użytku, gdyby udało mu się ją zdobyć.
Mówiąca studnia
Jeśli udasz się dzisiaj do Twierdzy Owecz, która jest doskonale przygotowana i udostępniona do zwiedzania, zaskoczy Cię także coś zupełnie innego. Płaskowyż usiany jest studniami, a jedna z nich nazywana Mówiącą, ma aż 79 metrów głębokości. To tak jakby wkopano w ziemię 25-piętrowy blok. Kto ją wydrążył? Jak tego dokonał bez sond i maszyn kopiących? Nie może też być mowy o użyciu jakiś super potężnych wiertarek, bo prądu też przecież wtedy nie było.
Według legendy, jeśli wyszepczesz do studni życzenie, spełni się. Jeśli krzykniesz głośno, echo z głębi studni odpowie Ci słowami z czasów starożytnych. Niektóre z nich mogą być w języku trackim, inne po łacinie czy po grecku, Możesz usłyszeć także okrzyk bojowy po polsku, ale przede wszystkim usłyszysz bułgarskie echo minionej świetności.
Odkryj to wspaniałe miejsce i doceń kunszt jego budowniczych. Posłuchaj opowieści o tym i innych miejscach na prezentacji, która ma miejsce dzisiaj, 21.11.2024 na targach turystycznych w Warszawie, w Pałacu Kultury o godz. 14.15 w Sali Goethego.
* Projekt Ministerstwa Turystyki Bułgarii DISCOVERY ODKRYJ PRZESZŁOŚĆ, PRZEŻYJ TERAŹNIEJSZOŚĆ w Dyłgopolu, Prowadii i Dolnym Czifliku w Bułgarii.
* Projekt Ministerstwa Turystyki Bułgarii DISCOVERY ODKRYJ PRZESZŁOŚĆ, PRZEŻYJ TERAŹNIEJSZOŚĆ w Dyłgopolu, Prowadii i Dolnym Czifliku w Bułgarii.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne