Wielki Presław - nowy projekt muzeum

Dawne stolice

Pierwszą stolicą naddunajskiej Bułgarii, założonej przez Chana Asparucha w 681 roku była Pliska.
 
Dwa wieki później car Symeon Wielki przeniósł stolicę do Presławia, nazwał miasto Wielkim i uczynił z niego centrum Złotego Wieku swojego państwa.
 
Dziś o średniowiecznej świetności miasta opowiadają pozostałości twierdzy, Złotej Cerkwi, Pałacu Symeona oraz ekspozycja miejscowego muzeum archeologicznego.

Nowy blask złotego wieku Symeona

Niedawno w muzeum zaprezentowano projekt „Nowy blask złotego wieku Symeona”. Na warsztatach za pomocą interaktywnych hologramów przedstawiono mediom, touroperatorom, blogerom, przewodnikom i animatorom postacie historyczne z czasów Złotego Wieku Symeona.
 
Uczestnicy zobaczyli realistyczne hologramy 3D cara Symeona Wielkiego i biskupa Konstantyna z Presławia, który jest uczniem braci Cyryla i Metodego oraz wybitnym przedstawicielem presławskiej szkoły piśmienniczej – pierwszej szkoły piśmienniczej w Bułgarii.

Nowa atrakcja w muzeum

Teraz będziesz mógł je zobaczyć także TY! Hologram cara Symeona Wielkiego został zamontowany w muzeum w Wielkim Presławiu obok makiety centrum pałacowego, gdzie przyjmowane są grupy turystów i wygłaszane są prelekcje, a wizerunek biskupa Konstantego Presławskiego ożywa w sali z pomnikami epigrafiki.
 
Przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii, powstała produkcja, która w nowy sposób ukazuje wielkie postacie naszej historii.
 
Obrazy są wyświetlane za pomocą wentylatorów holograficznych, a głosu udzielają aktorzy. W ten sposób odwiedzający widzą prawdziwe twarze i słyszą prawdziwe głosy z wiadomościami ze Złotego Wieku.

W drodze nad Morze Czarne

Atrakcja jest łatwo dostępna dla wszystkich udających się na wypoczynek nad Morze Czarne samochodem lub autokarem od strony Ruse.
 
Wystarczy odbić z autostrady w okolicach Szumen około 20 km. Wizytę w Wielkim Presławiu można połączyć ze zwiedzaniem innych atrakcji w rejonie, jak np. Pomnik 1300 lat Bułgarii, Meczet Tombuł (Tombuł Dżamija) - największy meczet w Bułgarii i drugi co do wielkości na Półwyspie Bałkańskim po meczecie w Edirne, Jeździec z Madary – jeden z narodowych symboli Bułgarii, zabytek wpisany na listę UNESCO i jedyna taka średniowieczna płaskorzeźba skalna w Europie. W pobliżu Wielkiego Presławia znajduje się również tysiącletnie centrum winiarskie Osmar, w którym produkowane jest słynne wino Osmarski Pelin.
 
Czasami warto odrobinę odbić z głównej drogi, bo wokół tyle skarbów!Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz