Wszystkie drogi prowadzą przez Prowadię - Solnicę
17 Kwiecień, 2024,
07:30
Prowadia - Solnica
Prowadia – Solnica to jeden z kulturowych i historycznych cudów Bułgarii. Jest to jedno z najstarszych osiedli ludzkich w Europie, o znaczeniu nie tylko europejskim, ale i światowym. Osada istniała od 5600 do 4350 roku p.n.e.
Od prawie 20 lat prowadzone są tutaj wykopaliska archeologiczne i ciągle odkrywane są nowe tajemnice.
Wojskowy geniusz
Odrestaurowane struktury promieniste w prehistorycznym centrum wydobycia soli i starożytnym mieście są dowodem olbrzymiego geniuszu starożytnych wojskowych, którzy zamieszkiwali te ziemie. Zaprojektowano je w taki sposób, że stanowiły idealną pułapkę na napastników. Miały specjalne kształty - łukowate, serpentynowe, ze zwężeniami i rozszerzeniami i były niczym labirynt. Po wejściu pomiędzy nie, wrogowie mieli problem ze znalezieniem wyjścia i można było łatwo się z nimi rozprawić.
Centrum wydobycia soli
W okolicy Prowadii rozwinęła się najwcześniejsza specjalistyczna produkcja soli w Europie, a powstała w tym miejscu kamienna twierdza była jedną z pierwszych takich twierdz na Starym Kontynencie. W praktyce prehistoryczne centrum miasta było też pierwszą europejską „mennicą”, bo wówczas sól była najcenniejszym towarem.
Kamienna twierdza
To właśnie bogactwo osady było przyczyną wzniesienia kamiennych murów i budowli promienistych, których zdaniem archeologów nie ma prawie nigdzie indziej na świecie. Wasil Nikołow – członek Akademii Nauk, nadzorujący prace archeologiczne wyjaśnił, że jego kolega z Austrii ustalił promienistą strukturę celtyckich twierdz, ale jest ona datowana na cztery tysiące lat po tych odkrytych w pobliżu Prowadii. W Solnicy zachowały się 23 takie struktury, a było ich około 50.
Archeolodzy odkryli pozostałości dawnych domów - jest ich ponad 15, obiekty rytualne, posągi, mogiły, piece oraz różnej wielkości naczynia do wypalania soli, które pozwalały produkować solne sztabki różnej wielkości, odpowiadające różnym nominałom. Wykopaliska dostarczyły tradycyjnie liczne groty do strzał, a także narzędzia wykonane z rogu i miedzi, ozdoby oraz wiele znalezisk ceramicznych, często z wyszukaną dekoracją, a wśród nich naczynie w kształcie byka, które najprawdopodobniej pełniło funkcje rytualne.
Wykopaliska wykazują, że domy starożytnych były dwu- i trzykondygnacyjne, na górnych piętrach mieszkali ludzie, a dolne służyły do składowania soli.
W przyszłości planuje się wykonanie bardzo szczegółowego planu i opracowanie trójwymiarowego obrazu prehistorycznego centrum.
W przyszłości planuje się wykonanie bardzo szczegółowego planu i opracowanie trójwymiarowego obrazu prehistorycznego centrum.
Wszystkie drogi prowadzą do ...
Zdaniem naukowców siedem tysięcy lat temu praktycznie wszystkie drogi przebiegały przez terytorium Prowadii - Solnicy, a kupcy udawali się stąd aż do Morza Białego.
W późnym eneolicie istniał ogromny obszar o podobnej kulturze, rozciągający się od Karpat po Morze Białe i od Morza Czarnego po miasto Widin nad rzeką Dunaj, który z pewnością, jak twierdzą uczeni, stąd czerpał sól.
W późnym eneolicie istniał ogromny obszar o podobnej kulturze, rozciągający się od Karpat po Morze Białe i od Morza Czarnego po miasto Widin nad rzeką Dunaj, który z pewnością, jak twierdzą uczeni, stąd czerpał sól.
A skoro sól była motorem handlu i trwało to przez tysiąclecia, to żyjący tu ludzie byli nieustannie atakowani. Dlatego mieszkańcy Solnicy wznieśli mury swojej twierdzy już 2000 lat przed egipskimi piramidami – podkreślają archeolodzy.
Pierwsza cywilizacja europejska
Prowadia – Solnica to miejsce emblematyczne, które trzeba zbadać i zachować dla przyszłych pokoleń i świata. To miejsce narodzin pierwszej cywilizacji europejskiej, a dla Bułgarów powód do dumy, że są spadkobiercami tak niesamowitej kultury.
Zwiedzanie
To wyjątkowe miejsce będzie można zobaczyć od 26 kwietnia do 6 maja włącznie. Rozpoczęcie zwiedzania obiektu zaplanowano o każdej okrągłej godzinie, najprawdopodobniej od godz. 09:00 do 14:00 (włącznie). Wejście od południowej strony parkingu (GPS: 43.12615, 27.47155). Czas zwiedzania ok. 50 min. Wizyty są bezpłatne. Na miejscu ustawiono skrzynkę na datki, a zebrane środki zostaną przeznaczone na dalsze badania. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt (muzei_provadia@abv.bg)
W innych terminach zwiedzanie jest możliwe tylko dla grup, po wcześniejszej rezerwacji.
Więcej o obiekcie.
Więcej o obiekcie.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne