OKOL Lake Park - tu powstaje miasto od zera

Miasto marzeń - Dimitrowgrad

22 czerwca 1947 r. rozpoczęła się największa budowa w historii Bułgarii – budowa miasta Dimitrowgrad.
 
Dziesiątki tysięcy robotników z prawie tysiąca różnych miejsc przyjechało by zbudować od podstaw „miasto marzeń” – Dimitrowgrad, który stał się później jednym z największych ośrodków przemysłowych w Bułgarii.
 
Według podobnego modelu zostały zbudowane także inne przemysłowe miasta w Bułgarii - Madan, Rudozem i Dewnia, ale żadne z nich nie osiągnęło skali Dimitrowgradu.
 
Po upadku reżimu socjalistycznego nikt już nie podejmował się tak trudnych i kosztownych działań, jak budowa miasta od zera. Zmieniło się to jednak 2 lata temu.

Jak łąka zamienia się w miasto

1 sierpnia 2020 r. rozpoczęła się realizacja największego nowoczesnego projektu budowy nowego miejsca zamieszkania - OKOL Lake Park, w rejonie Samokow, w pobliżu wsi Gorni Okoł.
 
Na powierzchni ponad 300 hektarów powstanie 650 indywidualnie zaprojektowanych domów, 5-gwiazdkowy hotel, światowej klasy pole golfowe o powierzchni 65 hektarów, 23 km nowoczesnej infrastruktury, ścieżki spacerowe, przedszkole, szkoła, przychodnia, sklepy, lokale itp.
 
Projekt szacowany na 300 mln euro, przekształci zwykłą łąkę w całkowicie nowe miasto, w którym zamieszka kilka tysięcy osób. Będzie to pierwsze takie doświadczenie od końca socjalizmu.

Nowa społeczność

Podczas gdy Dimitrowgrad przyciągał robotników z całej Bułgarii, to OKOL Lake Park przyciąga przede wszystkim ludzi, który kochają przyrodę i szukają alternatywy dla miejskiego stylu życia.
 
Przyjeżdża tu wiele młodych rodzin, które nie chcą mieszkać za wysokimi murami, w betonach, a szukają kontaktu z przyrodą, spokoju po pracy, dobrych warunków życia i szczęśliwego dzieciństwa dla swoich dzieci. 90% klientów kompleksu to rodziny, a 80% to rodziny z dziećmi.
 
Każdego, kto chce kupić tutaj nieruchomość czeka rozmowa z damskim trio - paniami, które odpowiadają za marketing i sprzedaż projektu.
 
Witają one każdego przyszłego mieszkańca, towarzyszą mu przez cały proces planowania, projektowania i realizacji nowego domu i są strażnikami dostępu do powstającej społeczności. Ich celem jest stworzyć nie tylko nowy kompleks, ale nową społeczność.
 
Strategia projektu zakłada bowiem stworzenie żywej społeczności, a nie tylko sprzedaż nieruchomości. Firma nie chce, aby kompleks zamienił się w ośrodek wypoczynkowy, do którego przyjeżdżają na miesiąc lub dwa Brytyjczycy, Niemcy, Rosjanie itp. Pragnie stworzyć kompleks całoroczny, zamieszkany na stałe.
 
Dlatego celowo i świadomie nie reklamuje się sprzedaży tutaj nieruchomości na rynkach międzynarodowych. Strategia budowy OKOL Lake Park wiąże się z wolniejszą sprzedażą, ale z wyższą jakością wykonania.

Jakość, a nie ilość

W tej chwili 12 domów jest w trakcie budowy, 15 w trakcie projektowania, a kolejne 45 czeka na swoją kolej. Zespół jest w stanie pracować nad maksymalnie 60-70 nieruchomościami rocznie.
 
OKOL Lake Rark będzie powstawał powoli. Będą oddawane do użytku całe sektory przyszłego kompleksu, które będą ukończone całościowo w tym samym czasie, aby pył, szum i inne niedogodności nie przeszkadzały innym mieszkańcom.
 
Pierwsze domy oraz hotel zostaną oddane do użytku w przyszłym roku, a w planie długoterminowym we wsi Gorni Oĸoł i powstającym obok kompleksie OKOL Lake Park ma mieszkać 5-6 tys. osób.

Korzyści

Pobliska wieś, która według aktualnie liczy 353 mieszkańców, również skorzysta na projekcie. Już teraz na miejscowym rynku nieruchomości panuje ożywienie. Poszukiwane są zarówno domy, jak i działki budowlane.
 
W ten sposób będzie równocześnie rozrastała się stara i nowa część wsi Gorni Okoł i powstanie nowa jednostka terytorialna na geograficznej mapie Bułgarii. Nie będzie to miało takiej skali jak Dimitrowgrad, ale będzie dość znaczące dla całego regionu.
 
Z jednej strony wzrośnie ilość mieszkańców, a z drugiej wpływy do budżetu – zarówno z podatków od sprzedaży nieruchomości, jak i rocznych.
 
ОКОL Lаkе Раrk to projekt, który chce zmienić rynek nieruchomości w Bułgarii.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz