Bułgaria gospodarzem IX Konferencji Turystyki Winiarskiej ONZ

W siedzibie ONZ w Madrycie umowę o organizacji w Bułgarii IX Światowej Konferencji Turystyki Winiarskiej ONZ podpisali minister turystyki Bułgarii Miroslaw Borszosz i sekretarz generalny ONZ ds. turystyki Zurab Pololikashvili.

Turystyka winiarska

Konferencja odbędzie się w Płowdiwie w dniach 6 i 7 października 2025 r. i stanowi dla Bułgarii strategiczną okazję nie tylko do zaprezentowania się jako tradycyjny cel podróży winiarskiej, ale również do powiązania turystyki winiarskiej z bogatą ofertą turystyczną kraju – od turystyki górskiej i przygodowej po turystykę kulturalną, gastronomiczną i miejską.
 
„Oczekujemy, że wydarzenie zgromadzi delegacje z krajów całego świata i sprawi, że Bułgaria stanie się preferowanym kierunkiem turystycznym na mapie świata” – powiedział minister Borszosz.
 
Wino to nie tylko produkt – to nośnik historii, terroiru i tożsamości narodowej (terroir to francuski termin opisujący specyficzne cechy, jakie region geograficzny nadaje winu). Wino jest jednym z fundamentów europejskiej cywilizacji.

Droga wina

Umiejętność uprawy winorośli i produkcji z niej wina narodziła się w starożytnej Mezopotamii, a stamtąd około 5500 lat temu przez Bosfor i Półwysep Bałkański dotarła do Europy.
 
Pierwszymi historycznie udowodnionymi europejskimi producentami wina byli Trakowie. Istnieje wiele legend na temat trackiego wina. Było ono również chwalone przez starożytnego poetę epickiego Homera w jego słynnym poemacie Iliada.
 
Dopiero po tym, jak na początku nowej ery Rzymianie podbili ziemie Traków, uprawa winorośli i produkcja wina rozprzestrzeniły się stamtąd wzdłuż północnych wybrzeży Morza Śródziemnego, a później jeszcze dalej na północ – do Europy Środkowej - aż do Niemiec.

Pod znakiem wina

Konferencja jest kolejnym uznaniem roli, jaką odegrały ziemie dzisiejszej Bułgarii w rozwoju winiarstwa. Towarzyszyć jej będą liczne degustacje i wycieczki po winnicach regionu Płowdiw, a także bez wątpienia rozmowy dotyczące inwestycji i nowych partnerstw w zakresie winiarstwa.
 
Turystyka winiarska ma potencjał, aby stać się potężnym katalizatorem rozwoju powiązanych produktów turystycznych i przedłużania pobytów turystów poprzez takie doświadczenia, jak:
  • degustacje
  • festiwale
  • wycieczki po winnicach
  • szlaki kulinarne i wiejskie
Przyjmując rolę gospodarza IX Konferencji Turystyki Winiarskiej ONZ, Bułgaria podejmuje ważny krok w kierunku wzmocnienia swojego wizerunku w turystyce międzynarodowej, łącząc tradycje, kulturę i możliwości biznesowe pod znakiem wina.



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz