Wszyscy mówią o Bałczyku
23 Kwiecień, 2024,
07:30
O Bałczyku zrobiło się głośno. Wszyscy mówią o jego lotnisku!
Bułgarskie kurorty na północnym wybrzeżu Morza Czarnego czekają na nowych turystów.
O małym bułgarskim nadmorskim miasteczku Bałczyk (Balchik) zaczęto mówić coraz bardziej w świecie po tym, jak jego lotnisko przeszło wszystkie testy Schengen dotyczące przyjmowania małych samolotów.
Schengen check
W miniony weekend na lotnisku w Bałczyku symbolicznie świętowano otwarcie przestrzeni powietrznej Schengen dla Bułgarii i Rumunii. Wydarzenie zostało zorganizowane przez pilotów dwóch sąsiednich krajów i odbyło się pod hasłem „Schengen check”.
Lotnisko w Bałczyku pokazało część swojego potencjału, przyjmując około 40 małych samolotów, które wystartowały z lotniska Tuzla w Rumunii.
Rozwój turystyki
Przyjęcie Bułgarii i Rumunii drogą powietrzną do Schengen umożliwia samolotom o masie poniżej 5700 kg bezpośredni lot między krajami Schengen, bez konieczności lądowania na międzynarodowym lotnisku w celu odprawy granicznej i celnej, a to otwiera wiele nowych możliwości, zarówno dla rozwoju lotniska, jak i turystyki - zauważył Iwan Dimitriew, dyrektor wykonawczy Portu Lotniczego w Sofii, pod którego zarządem znajduje się także lotnisko w Bałczyku.
Wraz z otwarciem przestrzeni powietrznej Schengen połączenia stają się bardzo łatwe. Przepustowość lotniska jest praktycznie nieograniczona, może na nim lądować i przebywać wiele małych samolotów.
Dzięki temu wydarzeniu wielu usłyszało o lotnisku w Bałczyku, o tym, że jest blisko położony do Rumunii, o ładnych kurortach, polach golfowych i innych atrakcjach, o znajdującym się w pobliżu uroczym Kamiennym Brzegu.
Jako pierwszy na lotnisku w Bałczyku wylądował helikopter jednego z gitarzystów grupy muzycznej Scorpions i pilot Christian Bekar. „Czekaliśmy na ten moment ponad 10 lat. Bardzo kocham to miejsce, a do tego jest blisko Rumunii” – powiedział słynny gitarzysta.
Albena i Primorsko
Zdaniem dyrektora wykonawczego kurortu Albena Krasimira Stanewa łatwe podróżowanie samolotem otwiera drzwi dla nowego typu turystów w Bułgarii. Według niego w Europie jest około 85 tys. małych samolotów i to są potencjalni klienci, a ich liczba będzie tylko rosła.
„Widzę ich za 4-5 lat nie tylko w Albenie, ale także w Primorsku, ponieważ mamy tam drugie lotnisko, możemy liczyć na to, że wyląduje od 100 do 300 samolotów”.
„Widzę ich za 4-5 lat nie tylko w Albenie, ale także w Primorsku, ponieważ mamy tam drugie lotnisko, możemy liczyć na to, że wyląduje od 100 do 300 samolotów”.
Historyczne wydarzenie
Wieloletni pilot i członek Zarządu Stowarzyszenia Pilotów i Właścicieli Samolotów Janko Stoimenow określił przyjęcie Bułgarii i Rumunii w przestrzeni powietrznej do Schengen jako wydarzenie historyczne.
„Dla nas to historyczny moment. W praktyce spełniło się nasze marzenie – latać po europejskim niebie swobodnie, bez granic. To odwieczne prawo człowieka – latać, czuć się wolnym”.
Podobne wydarzenie odbędzie się 27 kwietnia na lotnisku w Tuzli w Rumunii.
Lotnisko w Bałczyku
Kilka słów o lotnisku w Bałczyku:
Lotnisko w Bałczyku funkcjonuje od 1930 roku, kiedy to południowa Dobrudża, w tym Bałczyk, znajdowała się w granicach Rumunii.
Pierwsze loty z Konstancy do Bałczyka były realizowane przez jednosilnikowe dwupłatowce z otwartymi kabinami.
Do 1940 roku lotnisko w Bałczyku było lotniskiem cywilnym.
W październiku 1941 roku zostało ono przekształcone w lotnisko wojskowe i jako takie funkcjonowało do lata 2011 roku, kiedy to ponownie stało się lotniskiem cywilnym
4 maja 2012 r. wylądował tu pierwszy samolot pasażerski z Pragi, z międzylądowaniem w Warnie, gdzie zagraniczni pasażerowie przeszli kontrolę graniczną. Później lotnisko opustoszało.
W ciągu tych wszystkich lat pojawiało się wiele projektów mających na celu przedłużenie pasa startowego i wprowadzenie nowoczesnego sprzętu do obsługi lotów, aby móc przyjmować średniej wielkości samoloty pasażerskie. Jednak ze względu na brak środków na inwestycje projekty te pozostały tylko na papierze.
Cieszymy się, że udało się z małymi samolotami!
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne