Autentyczne 100 - letnie stroje ludowe

W wiosce Nedan można zobaczyć 100-letnie autentyczne stroje ludowe.

Barwny pochód

Podczas barwnego pochodu w wiosce Nedan, w gminie Pawliken mężczyźni i kobiety paradują w stuletnich autentycznych strojach ludowych.

Cel

Organizatorzy pragną w ten sposób uczcić ponad 150 - lecie powstania we wsi ludowego centrum kultury (czitaliszte), złożyć hołd przeszłości, a poprzez paradę pokazać, że piękno bułgarskiego stroju jest ponadczasowe.
 
Ogromne zainteresowanie pokazuje, że tradycyjne ludowe stroje i dawne wartości wracają do mody. Oprócz starszych kobiet z Nedan i okolicznych wiosek, do uroczystości bierze udział wielu młodych ludzi, w tym cudzoziemcy.

Stare stroje ożyły

Tego dnia autentyczne stroje ludowe przechowywane w skrzyniach babć i prababek, zostają wyjęte i zademonstrowane szerokiej publiczności przy akompaniamencie ludowych zespołów.
 
Jury składające się z etnologów, etnografów i historyków ocenia i opisuje każdy strój, jego pochodzenie, specyficzne szwy i hafty oraz elementy, z których się składa, aby zachować te cenne informacje dla następnych pokoleń.

Bułgarskie stroje ludowe

Większość strojów prezentowanych w uroczystym pochodzie pochodzi zazwyczaj z północnego regionu folklorystycznego. Najczęściej są to stroje kobiece, składające się ze spódnicy, fartucha i koszuli oraz różnych chust służących jako nakrycia głowy.
 
Można też zobaczyć zachowane stroje noszone przez niezamężne kobiety, a wraz z nimi różnego rodzaju wianki na głowę.
 
W zależności od regionu, stroje różnią się haftem. Dla obszaru Pawlikeni, Polski Trymbesz, Plewen i Swisztow charakterystyczny jest czerwono-czarny haft przedstawiający kwiaty i kwadratowe figury. Charakterystyczne jest także przeplatanie się koniczynek i polnych kwiatów.
 
Dla etnografów bardzo cenne jest to, jak w strojach ludowych na przestrzeni lat zaczęły występować i przeplatać się elementy z różnych regionów.
 
To początkowe edycje, super pomysł i super wydarzenie! Brawo dla uczestników! To właśnie dzięki takim ludziom i takim przedsięwzięciom bułgarskie tradycje i zwyczaje przetrwają!
 
fot. BTA i FB



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz