Autentyczne 100 - letnie stroje ludowe

W wiosce Nedan można było zobaczyć 100-letnie autentyczne stroje ludowe.

Barwny pochód

Mężczyźni i kobiety w stuletnich autentycznych strojach ludowych paradowali w wiosce Nedan, w gminie Pawlikeni.
 
Organizatorzy pragnęli w ten sposób uczcić 150 - lecie powstania we wsi ludowego centrum kultury (czitaliszte), złożyć hołd przeszłości, a poprzez paradę pokazać, że piękno bułgarskiego stroju jest ponadczasowe.
 
Ogromne zainteresowanie pokazało, że tradycyjne ludowe stroje i dawne wartości wracają do mody. Oprócz starszych kobiet z Nedan i okolicznych wiosek, do uroczystości włączyło się wielu młodych ludzi, w tym cudzoziemcy.

Stare stroje ożyły

Autentyczne stroje ludowe przechowywane w skrzyniach babć i prababek, zostały wyjęte i zademonstrowane szerokiej publiczności przy akompaniamencie ludowych zespołów.
 
Jury składające się z etnologów, etnografów i historyków oceniało i opisywało każdy strój, jego pochodzenie, specyficzne szwy i hafty oraz elementy, z których się składa, aby zachować te cenne informacje dla następnych pokoleń.

Bułgarskie stroje ludowe

Większość strojów prezentowanych w uroczystym pochodzie pochodziło z północnego regionu folklorystycznego. Najczęściej były to stroje kobiece, składające się ze spódnicy, fartucha i koszuli oraz różnych chust służących jako nakrycia głowy.
 
Zachowały się również stroje noszone przez niezamężne kobiety, a wraz z nimi różnego rodzaju wianki na głowę.
 
W zależności od regionu, stroje różniły się haftem. Dla obszaru Pawlikeni, Polski Trymbesz, Plewen i Swisztow charakterystyczny jest czerwono-czarny haft przedstawiający kwiaty i kwadratowe figury. Charakterystyczne jest także przeplatanie się koniczynek i polnych kwiatów.
 
To pierwsza edycja Festiwalu Autentycznych Strojów Ludowych. Dla etnografów bardzo cenne jest to, jak w strojach ludowych na przestrzeni lat zaczęły występować i przeplatać się elementy z różnych regionów.
 
Fajne przedsięwzięcie! Super pomysł! Brawo dla uczestników! Dzięki Wam bułgarskie tradycje i zwyczaje przetrwają!
 
fot. BTA i FBAutor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz