Bitwa pod Warną - Park -Muzeum Władysława Warneńczyka

10 listopada to ważna data w historii Warny i przyjaźni polsko – bułgarskiej.

10 listopada 1444 r.

W tym dniu, w 1444 roku wojska krzyżowców dowodzone przez polsko - węgierskiego króla Władysława III Jagiełłę i węgierskiego generała Janusza Huniadi zmierzyły się z wojskami tureckimi sułtana Murada II.
 
W bitwie zginął król Władysław, który później pośmiertnie otrzymał imię Warneńczyk.

Uroczyste obchody 578.rocznicy bitwy pod Warną

W przeddzień 578. rocznicy bitwy pod Warną, 9 listopada br. o godz. 11.00 przed symbolicznym mauzoleum króla Władysława III Warneńczyka, na pamiątkę poległych żołnierzy został odprawiony przez Marynarkę Wojenną honorowy rytuał wojskowy, złożono wieńce i kwiaty, a księża z warneńskiej cerkwi prawosławnej św. Dymitra odprawili nabożeństwo.

Nasza inicjatywa

Dzięki temu, że część z nas mieszka na stałe w Bułgarii, mogliśmy wziąć udział w uroczystościach. Inaczej jak wiecie sami doskonale, byłoby to trudne. Nie ma już w tym okresie ani tanich lotów, ani w ogóle bezpośrednich lotów z Polski do Warny lub Burgas.
 
Dlatego też Przybliżamy Bułgarię stało się inicjatorem zorganizowania uroczystości uczczenia pamięci króla Władysława Warneńczyka i jego armii oraz upamiętnienia wydarzenia bitwy pod Warną latem, gdy w bułgarskich kurortach przebywają setki tysięcy polskich turystów, a na lotniska w Warnie i Burgas codziennie przylatują samoloty z Polski. Jako datę zaproponowaliśmy 4 sierpnia.

Dlaczego 4 sierpnia?

Bo 4 sierpnia 1935 roku zostało uroczyście otwarte symboliczne mauzoleum Władysława Warneńczyka, zbudowane przez wdzięcznych mieszkańców Warny na miejscu bitwy. Dzisiaj jest ono częścią Parku-Muzeum Przyjaźni Bitewnej - 1444 "Władysław Warneńczyk".
 
Otwarcie mauzoleum miało bardzo uroczysty charakter. Obecna była liczna oficjalna delegacja z Polski, car Bułgarii Borys III, przedstawiciele dyplomatyczni z całej Europy oraz dziesiątki tysięcy Bułgarów.
 
Przez lata swojego funkcjonowania mauzoleum stało się i zostało publicznie uznane za najbardziej polski zakątek w Bułgarii!

Letnie uroczystości

4 sierpnia br. zorganizowaliśmy pierwszą taką uroczystość. Wzięło w niej udział ponad 160 młodych ludzi z 4 polskich obozów młodzieżowych w Złotych Piaskach, turyści z Polski, a także aktywni czytelnicy i obserwatorzy naszego portalu informacyjnego Przybliżamy Bułgarię.
 
Przypomnieliśmy sobie znaczenie marszu Władysława Warneńczyka, były kwiaty i wieńce wdzięczności.
 
Możemy tylko dodać, że nie poddajemy się i będziemy nadal dokładać wszelkich starań, aby dzień 4 sierpnia przekształcić w coroczne ważne wydarzenie dla Warny i całej Bułgarii, w dzień przyjaźni polsko – bułgarskiej.

Zaproszenie

Dlatego już dzisiaj zapraszamy wszystkich 4 sierpnia 2023 r do Warny, do „polskiego zakątka” w Bułgarii - do mauzoleum Władysława Warneńczyka.
 
Bądźmy razem! Polacy i Bułgarzy! Może nawiążą się z tego jakieś fajne kontakty biznesowe, kulturalne? Z pewnością nawiążą się przyjaźnie!
 
O tegorocznych letnich uroczystościach przeczytasz tutaj.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz