Festiwal Serów
18 Wrzesień, 2024,
07:30
We wsi Czerni Wit (Cherni Vit), kolebce jedynego na Bałkanach sera pleśniowego, już wkrótce odbędzie się Festiwal Domowych Serów.
Czerni Wit
21 września ta mała wioska położona w północnej Bułgarii, w okręgu Łowecz, ok. 7 km od Tetewen, (Teteven), gdzie produkowana jest jedyna w regionie odmiana białego sera solankowego, będącego jednym z trzech serów pleśniowych w Europie i jedynym serem pleśniowym na Bałkanach, będzie gospodarzem Festiwalu Domowych Serów.
Na festiwalu prezentowane będą domowe sery z różnych regionów Bułgarii, sery z małych mleczarni, pieczywo, miód i wino. Szczególnie cenna będzie prezentacja badań naukowych dotyczących tradycyjnych produktów.
Organizatorami wydarzenia jest gmina Tetewen i sołectwo Czerni Wit.
Zielony ser
Historia zielonego sera z Czerni Wit jest ściśle związana ze stylem życia miejscowej ludności z czasów, gdy w Starej Płaninie hodowano tysiące owiec. W szałasach położonych na wysokogórskich pastwiskach pasterze wytwarzali ser i przechowywali go w drewnianych beczkach. Stopniowo solanka z sera wyciekała przez szpary, a ser stawał się suchy.
Pod koniec lata pasterze zabierali ze sobą ser do wsi i przechowywali go w piwnicach o stałej wilgotności i temperaturze ok. 10-12⁰C. Po otwarciu beczek, w wyniku kontaktu z wilgotnym i chłodnym powietrzem, ser zaczynał naturalnie pokrywać się niebieskozieloną pleśnią.
Ze względu na brak tradycji miejscowi uważali, że skoro ser pokryty jest pleśnią to znaczy, że jest zepsuty i złej jakości. Gdy w latach 70. XX wieku, zastąpiono naczynia drewniane plastikowymi, ser praktycznie zniknął.
Został ponownie odkryty dopiero w 2007 roku przez włoskich specjalistów z międzynarodowej organizacji Slow Food i od tego czasu jest regularnie prezentowany na światowej wystawie serów we włoskim mieście Bra, gdzie otrzymuje wysokie noty za swoją unikalność i jakość.
Ciekawostką jest to, że u uznanych producentów pleśniowych serów ze Szwajcarii, Włoch i Francji, duża część produktów mlecznych jest sztucznie zakażana grzybami. W przypadku sera z Czerni Wit szlachetna pleśń rozwija się sama w drewnianych pojemnikach, w których sery są przechowywane.
Ponieważ zielony ser z Czerni Wit nie jest dostępny w sprzedaży sklepowej, festiwal jest doskonałą okazją by poznać jego smak.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne