Festiwal Smoczych Łodzi - po raz pierwszy w Bułgarii

Po raz pierwszy w Bułgarii na jeziorze Panczerewo, w okolicach Sofii w dniach 24 i 25 czerwca odbędzie się ekskluzywna impreza z udziałem smoczych łodzi, a organizatorem jest Stowarzyszenie Festiwalu Smoczych Łodzi.

Najszybciej rozwijający się sport wodny

Wyścigi smoczych łodzi stają się coraz bardziej popularne na całym świecie, obecnie w ponad 90 krajach. Oczekuje się, że ten najszybciej rozwijający się sport wodny zostanie wkrótce wpisany na listę sportów olimpijskich.

Rodzinny festyn

Niezwykle widowiskowe i atrakcyjne regaty odbywają się zwykle w formie festiwalu smoczych łodzi z licznymi towarzyszącymi wydarzeniami i występami kulturalnymi, muzycznymi, tanecznymi, sportowymi, atrakcjami dla dzieci, bazarem z tradycyjnymi wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi z całego świata, straganami z jedzeniem, napojami itp. Jest to prawdziwy festyn dla całej rodziny!

Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe UNESCO

W zawodach uczestniczą drużyny męskie, żeńskie, dziecięce i mieszane. Ten sport może z łatwością uprawiać każdy. Festiwal Smoczych Łodzi został wpisany przez UNESCO na listę światowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
 
Smocze łodzie dają ludziom przyjemność uprawiania sportu w otwartych, pięknych miejscach, blisko wody, w otoczeniu pięknej przyrody, na świeżym powietrzu. Wymagają pracy zespołowej i stają się globalnym sportem korporacyjnym oraz platformą do budowania zespołów i rozwijania przyjaźni między ludźmi i narodami.

Długoletnia tradycja

Specjalnie na wydarzenie przyjadą z Chin czołowi eksperci w dziedzinie wyścigów smoczych łodzi, organizacje artystyczne, zespoły i delegacje z kraju.
 
Festiwale smoczych łodzi mają ponad 2000-letnią historię. Początkowo organizowane były w Chinach i krajach Dalekiego Wschodu, ale dziś są popularne na całym świecie i w większości dużych miast w Europie i Ameryce Północnej mają już ugruntowaną tradycję, a niektóre z najlepszych uniwersytetów na świecie przyjęły smocze łodzie jako akademicką dyscyplinę sportową.

Mistrzostwa Świata Smoczych Łodzi w Ruse

W Bułgarii dyscyplina dopiero raczkuje, ale pewnie wkrótce się to zmieni, do czego poniekąd zobowiązuje wybór Bułgarii na gospodarza Mistrzostw Świata Smoczych Łodzi w Ruse w 2025 roku.
 
Chcesz zobaczyć piękne widowisko? Zapraszamy do Panczerewa (Pancherevo).Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz