II Letnie Spotkanie u Warneńczyka

4 sierpnia 2023 zapraszamy na II Letnie Spotkanie u Warneńczyka, które odbędzie się przed symbolicznym mauzoleum króla Polski Władysława III Jagiełły w Warnie!

Mauzoleum Władysława Warneńczyka

Mauzoleum to najbardziej polski zakątek w Bułgarii!

Przypomnijmy, że polski król Władysław III Jagiełło jest uważany przez nas Bułgarów za bohatera narodowego. Zginął 10 listopada 1444 r. w bitwie pod Warną za wolność Bułgarii i został pośmiertnie nazwany Warneńczykiem.
 
Z inicjatywy Petyra Dimkowa – wielkiego bułgarskiego patrioty, działacza publicznego i uzdrowiciela, mieszkańcy Warny zbudowali w miejscu bitwy symboliczne mauzoleum polskiego króla, gdzie każdego roku w rocznicę bitwy, 10 listopada wdzięczni Bułgarzy czczą pamięć Władysława Warneńczyka i jego armii.

Inicjatywa Przybliżamy Bułgarię

Ale listopad to miesiąc, w którym w Bułgarii nie ma polskich turystów, nie ma dogodnych bezpośrednich lotów, a Polakom trudno jest uczestniczyć w uroczystościach ku czci polskiego króla.
 
Dlatego polskojęzyczny bułgarski Krajowy Portal Informacyjny Przybliżamy Bułgarię stał się inicjatorem pomysłu uczczenia pamięci Władysława Warneńczyka i poległych żołnierzy w okresie letnim, kiedy wielu polskich turystów wypoczywa w kurortach w okolicach Warny.
 
Jako datę wybraliśmy 4 sierpnia - dzień, w którym w 1935 roku nastąpiło uroczyste otwarcie symbolicznego mauzoleum króla Władysława Warneńczyka.
 
Pierwsze Letnie Spotkanie u Warneńczyka miało miejsce 4 sierpnia 2022 roku. Wzięli w nim udział aktywni czytelnicy i obserwatorzy naszego portalu oraz młodzież z 4 polskich obozów młodzieżowych w Złotych Piaskach.
 
Bardzo chcielibyśmy, aby obchody 4 sierpnia stały się tradycją, okazją do polsko - bułgarskich spotkań i na stałe wpisały się do kalendarza ważnych wydarzeń w Warnie.

Zaproszenie

Dlatego już dziś zapraszamy swoich czytelników i sympatyków, Polaków i Bułgarów, którzy 4 sierpnia będą w Warnie, do odwiedzenia w tym dniu Parku-Muzeum Władysława Warneńczyka i wspólnego złożenia kwiatów przed symbolicznym mauzoleum.
 
Chcesz włączyć się do przygotowań? Każda inicjatywa mile widziana!
 
Spotkajmy się 4 sierpnia w Warnie w Parku - Muzeum Władysława Warneńczyka!
 
Twój Krajowy Portal Informacyjny Przybliżamy Bułgarię
 Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz