Kurtowo Konare Fest - festiwal papryki i pomidorów

Niezwykle smaczny festiwal - tradycyjny festiwal papryki, pomidorów, tradycyjnej żywności i rzemiosła - Kurtowo Konare Fest odbywa się co roku w drugi weekend września, kiedy jest największa obfitość pomidorów, papryki i lutenicy (pasta z pomidorów i papryki).

Kurtowo Konare - jarzynowy raj

Lokalizacja festiwalu nie jest przypadkowa. Kurtovo Konare słynie z uprawy papryki i pomidorów. W 1894 roku w młynie Aleksandra Dymitrowa zmielono pierwszy kilogram czerwonej papryki w całej Bułgarii.
 
Tutaj również, w Kurtowo Konare, w 1896 roku wyhodowano pierwsze w Bułgarii wczesne pomidory. Zostały one sprowadzone z Konstantynopola dzięki temu samemu Aleksandrowi Dimitrowowi.
 
To nie przypadek, że jedna z pierwszych lodówek w kraju została zbudowana we wsi Kurtowo Konare w pierwszej połowie XX wieku, a najlepsza bułgarska odmiana papryki nazywa się „Kurtowska Kapia”.
 
Od 2014 r lokalne odmiany, takie jak: pomidor różowy - „duży, babin” i jabłko „Kurtowka” wpisane są do Światowej Skarbnicy Smaków.

O festiwalu

Festiwal ma charakter konkursowy. Przyznawane są nagrody za największego pomidora, największą paprykę, najpiękniejszą lalkę wykonaną z warzyw, najsmaczniejsze marynowane domowe jarzyny, najsmaczniejsze danie tradycyjne w różnych kategoriach - mięsne, bezmięsne i mączne.
 
Nowym konkursem jest „Cedzak Babci” – na najstarszy i najciekawszy durszlak, na którym nasze babcie robiły lutenicę.
 
Impreza odbywa się od 2009 roku i przez lata stała się jednym z najpopularniejszych festiwali w kraju.
 
Częścią programu festiwalu są programy edukacyjne, wykłady, warsztaty, plenery, bazary i zajęcia kulinarne. Jest również mnóstwo muzyki (jazz, rock, blues, etno, folklor) oraz konkurs „Królowa Lutenicy”. Tutaj sztuka tradycyjna łączy się ze sztuką współczesną.
 
Celem festiwalu Kurtovo Konare Fest jest wspieranie lokalnych źródeł utrzymania.
 
W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 8 – 10 września. Rozpocznie go 8 września o godz. 13.00 plener artystów i fotografów oraz aranżacja stoisk. Główne uroczystości i konkursy będą miały miejsce w sobotę i niedzielę.

Jak możesz to koniecznie zajrzyj! Będzie kolorowo, smacznie i ciekawie!Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz