Legenda francuskiego alpinizmu w Sofii

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, od 29 do 31 marca Sofia po raz kolejny była gospodarzem festiwalu Dni Wyzwań poświęconego sportom ekstremalnym, filmom, turystyce, ekologii i aktywności na świeżym powietrzu.

Dni Wyzwań

"To nie tylko festiwal, to spotkanie społeczności ludzi, którzy w rozmaity sposób podróżują przez życie w poszukiwaniu adrenaliny i innych horyzontów".
 
Festiwal uświetnił występ, spektakularny pokaz francuskiej legendy alpinizmu i tancerza Antoine'a Le Menestrel, który 30 marca na żywo na fasadach kilku kultowych budynków na Placu Sławejkowa w Sofii, dał prawdziwy popis swoich umiejętności w pięknej artystycznej oprawie.

Plac Sławejkowa w Sofii

Plac Petko Sławejkowa lub po prostu Plac Sławejkowa to słynny plac w samym centrum Sofii.
 
Jego nazwa pochodzi od wielkiego bułgarskiego pisarza, dziennikarza i działacza publicznego Petko Raczowa Sławejkowa (1827 - 1895). W 1879 roku przyjechał on z rodziną do Sofii, kupił dom przy dzisiejszym placu noszącym jego imię i tu zamieszkał.
 
W XIX wieku plac był znany jako Kafene Baszi. Duża kawiarnia, od której wziął nazwę plac i dzielnica, została zniszczona wkrótce po wyzwoleniu.
 
Dziś plac Sławejkowa znany jest jako swojego rodzaju księgarnia - Targ Książki pod gołym niebem, centrum kultury i popularne miejsce spotkań o przydomku Popa, które zachowało ducha dawnej Sofii.
 
Znajduje się tutaj Biblioteka Miejska, fontanna oraz pomnik ojca i syna Petko i Penczo Sławejkowa.

Antoine Le Menestrel - legenda francuskiego alpinizmu

Zanurzony w poetyckiej atmosferze Penczo i Petko Sławejkowa, Antoine Le Menestrel przedstawił historię francuskiego Romea, który szuka miłości w Bułgarii.
 
Ten światowej sławy alpinista, a dziś artysta swoją sportową pasję rozwinął i przekształcił w sztukę. Wspina się po fasadach budynków w mieście, tańczy na ścianach i dachach. Tworzy poezję, stymuluje i tworzy dialog między miastem a jego architekturą.
 
Podczas swoich spektakli wciąga nas w spacer, zaprasza do spojrzenia w górę, zaskakuje i oczarowuje. Sprawia, że dostrzegamy więcej, widzimy inaczej. Tak było i tym razem.
 
„Poeta pionu”, jak jest nazywany Antoine Le Menestrel gościł już drugi raz w Sofii podczas Dni Wyzwań, a trzeci raz w Bułgarii.

O turystyce

Organizatorzy festiwalu chyba też spojrzeli inaczej, bo zwrócili uwagę na rzeczy, których często w Bułgarii nie dostrzegamy.
 
Wyraźnie zasygnalizowali, że rynek turystyczny w ostatnich dwóch latach, mocno się zmienił. Coraz bardziej będą doceniane i poszukiwane osobiste i prawdziwe przeżycia, jakość, przestrzeń i cisza.
 
To wszystko można znaleźć w Bułgarii!
 
Jak słusznie też zauważyli, musimy w Bułgarii nauczyć się tylko opowiadać o Bułgarii, bo nie mamy problemu z produktem, ten jest z najwyższej półki, piękny, ciekawy, a czasami nawet fascynujący, ale mamy problem z komunikacją, z przekazem informacji, z reklamą i udostępnieniem tych miejsc do zwiedzania.

Dlatego cieszymy się, że jesteś z nami, że możemy przybliżyć Bułgarię!
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz

dehomomusi
[url=http://slkjfdf.net/]Anuebiseg[/url] Eoouze iks.xkki.przyblizamybulgarie.com.pjw.ys http://slkjfdf.net/
ewixijim
[url=http://slkjfdf.net/]Aluyari[/url] Upubro lml.mmpc.przyblizamybulgarie.com.nym.tz http://slkjfdf.net/