Lutenica i palce lizać

W Bogomilowie (Bogomilovo) - wsi położonej w południowej Bułgarii, u podnóża Srednej Gory, niedaleko Starej Zagory, trwają przygotowania do Święta Lutenicy i Przetworów na Zimę.
 
Lutenica lub ljutenica to jedna z tradycyjnych bułgarskich potraw, a raczej sosów, bez której nie może się obejść bułgarska rodzina, zwłaszcza zimą, gdy brakuje świeżych warzyw, które są podstawą bułgarskiej kuchni.
 
Czy to na chleb, czy do jarzyn, mięsa lub ryby, lutenica pozostaje ulubionym dodatkiem zarówno dla młodego, jak i starszego pokolenia Bułgarów.
 
To gęsta pasta z pieczonych papryk, z dodatkiem pomidorów oraz innych warzyw, z nutką czosnku, która smakuje wybornie i pasuje idealnie prawie do każdego dania. Ale przyznaję, że uwielbiam lutenicę nie tylko na talerzu, ale także na samym etapie jej przygotowywania - zapach pieczonych papryczek chodzi za mną jeszcze długo po jej zrobieniu.
 
Ale w spiżarni nie może zabraknąć też na zimę kompotów, kiszonej kapusty i przeróżnych sałatek zakonserwowanych w słoikach.

Bogomiłowo

Wszystkie te pyszności będzie można zobaczyć, skosztować i zaopatrzyć się w nie 28 września na placu przed domem kultury we wsi Bogomiłowo (Bogomilovo), na festiwalu folklorystycznym i kulinarnym - Festiwalu Lutenicy i Przetworów na Zimę.
 
Organizatorzy zapraszają mieszkańców i gości do wspólnego powitania jesieni oraz podzielenia się przepisami i doświadczeniami w przygotowywaniu produktów i przetworów na zimę.
 
O godzinie 11.00 rozpocznie się kulinarny festiwal ze specjalnym udziałem Szefa Kuchni Andre Tokewa. O godzinie 13.00 zostaną ogłoszone wyniki konkursu kulinarnego i wręczone nagrody.

Największą atrakcją w tym roku będzie pokaz gotowania 100 kg lutenicy na dużej patelni i prezentacja procesów jej przygotowania. Uroczystość odkrywa tajemnice bułgarskiego folkloru i tradycyjnej kuchni.
 
W programie liczne degustacje, prezentacja autentycznych i nowoczesnych potraw, warsztaty, pokazy rzemiosła i dzieł sztuki, a także mały bazar.
 
Święto ma na celu przypomnieć oryginalne przepisy zawarte w starych książkach kucharskich i domowych babcinych zeszytach, aby utrwalić je i zachować autentyczny bułgarski smak lutenicy i przetworów na zimę mimo upływu lat.
 
W Bogomiłowie poznasz prawdziwe bułgarskie smaki, a to jest bezcenne! Przy okazji poznasz nieco historii wsi, dowiesz się dlaczego wieś nazywała się wcześniej Teke i kto wybudował źródełko (czeszmę) Bobatę.



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz