Najlepsze festiwale wina w Bułgarii

Bułgaria słynie z dobrego wina, jest wiele wspaniałych winiarni, które można odwiedzić, a także festiwali wina.
 
Dziś polecamy 10 festiwali poświęconych winiarstwu w Bułgarii, które warto odwiedzić, czy to dla zdobycia wiedzy w tej dziedzinie, czy też praktycznego doświadczenia.

Festiwal Wina Różanego

Kazanłyk, 3 – 4 czerwca 2023r.
 
Nieprzypadkowo to właśnie w sercu Doliny Róż odbywa się święto wina o kolorze róży damasceńskiej. Wydarzenie to jest częścią hucznych obchodów w regionie, święta poświęconego róży.
 
To tutaj właśnie wręczana jest nagroda „Złotego Kiliksa” dla najlepszego bułgarskiego wina Rose.
 
Festiwal gromadzi zarówno winiarzy z tradycjami w tym fachu, jak i młodych, dopiero wchodzących na rynek. Festiwalowi towarzyszą różnorodne degustacje poszczególnych odmian wina, kursy mistrzowskie, wykłady związane z produkcją, a także historią wina na bułgarskich ziemiach, występy różnych zespołów tanecznych i muzycznych.

Bałkański Festiwal Wina

Sofia, 15-17 czerwca 2023 r.
 
Organizatorzy tego festiwalu mają dość innowacyjne podejście i zgodnie z ich pomysłem program konkursu podzielony jest między kraje bałkańskie, z których każdy pełni rolę gospodarza.
 
Podczas festiwalu rozstawionych jest ponad 100 namiotów, w których cieniu można skosztować zarówno win, jak i potraw idealnie komponujących się z trunkiem.
 
Każda przyjemność ma swoją cenę i tutaj obowiązuje ta sama zasada. Cena zależy od tego, na ile dni jest zakupiony bilet. Ale z pewnością jest wart każdej wydanej złotówki, a raczej lewa.

Discover.Vino

Sofia, 13 - 14 maja 2023 r.
 
Jeśli interesują Cię najnowsze osiągnięcia w produkcji wina lub pragniesz poznać całą paletę win dostępnych na światowym rynku to Discover.Vino jest właśnie dla Ciebie!
 
Uczestniczą w nim producenci z krajów o największych tradycjach winiarskich – z Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, a także Bułgarii.
 
Będzie można skosztować win białych i czerwonych, a także różowych i musujących. Wystawców jest zazwyczaj ok. 50, co sprawia, że wybór jest dość zróżnicowany i raczej nie będzie osoby z niezaspokojonymi preferencjami smakowymi. Ale na wszelki wypadek sprawdź to z pierwszej ręki!

Festiwal Wina i Dziedzictwa Kulturowego „Avgustiada”

Stara Zagora, koniec września
 
Festiwal wspiera rozwój kultury winiarskiej w Bułgarii i prezentuje nieco inne spojrzenie na ten trunek, poza ogólnie przyjętym. Z każdym kolejnym rokiem oprócz najlepszych winnic w Bułgarii wzrasta też udział międzynarodowy i uczestniczy w nim coraz więcej izb z całego świata.
 
Oprócz producentów wina biorą w nim udział także producenci artykułów spożywczych, które doskonale uzupełniają przyjemność płynącą z wina. W centrum programu znajduje się klasa mistrzowska, z nagrodzonymi winami z Bałkańskiego Festiwalu Wina w Sofii.
 
Na zakończenie festiwalu wybierana jest Królowa Avgustiady, która występuje jako ambasadorka imprezy. Avgustiada to niezwykle atrakcyjne wydarzenie, cudowna noc pełna muzyki, tańców, pysznego jedzenia, wspaniałego wina i niesamowitej atmosfery.

Festiwal Wina i Smakoszy

Wine and Gourmet Festival - Płowdiw, maj
 
To doskonała okazja, aby zanurzyć się w świecie wina w samym sercu Starego Miasta w Płowdiwie. Wszystkie Twoje zmysły będą rozpieszczane - jest miła, dyskretna muzyka, pyszne kulinarne przysmaki i oczywiście - jego majestat WINO!
 
Uwaga skupiona jest na produkcji rodzimych producentów. Nie przegap tej uczty dla smakoszy, wina i kulinarnych specjałów.

Parada Młodego Wina

Płowdiw, 24 - 26 listopada 2023 r.
 
To już XV edycja festiwalu, który odbędzie się na ukochanym przez wszystkich Starym Mieście w Płowdiwie.
 
Wzdłuż brukowanych uliczek zachowujących atmosferę minionych epok, pod magicznym niebem Starego Miasta znajdziesz wiele punktów, w których będziesz mógł skosztować ponad 250 rodzajów bułgarskich win pierwszej klasy, a także pasujące do nich potrawy.
 
Jednego możemy być pewni – będzie super! Pamiętajmy, że Płowdiw w 2022 roku zajął nie tylko czwarte miejsce w rankingu „Najlepsze Europejskie Destynacje”, ale i pierwsze miejsce w kategorii „Najlepsze destynacje winiarskie w Europie”, a to zobowiązuje!
 
Dlatego jesteśmy przekonani, że właśnie w Płowdiwie nawet najbardziej wyrafinowani degustatorzy będą mogli spróbować win, które zapamiętają na długo.

Festiwal Dionizyjskie Dni i Sozopol Wine Fest

Sozopol 15 - 17 lipca 2023 r.
 
Festiwal oferuje bogatą i różnorodną paletę rodzimych win i alkoholi, a także różnorodne produkty mleczne i mięsne, które uzupełniają smak trunków dla większej ostatecznej przyjemności konsumenta.
 
Częścią atrakcji podczas imprezy jest Sozopolski Bal Winiarzy oraz Procesja Dionizyjska i degustacje win.
 
Degustatorzy mogą głosować na swojego faworyta spośród win, a na końcu wyłaniany jest zwycięzca, który ma prawo umieścić na swoich produktach naklejkę „Produkt Użytkownika”.

Festiwal Wino i Jedzenie

Warna, 18-19 czerwca 2023r.
 
Jednym z najbardziej wyczekiwanych festiwali odbywających się na bułgarskim wybrzeżu jest ten poświęcony winu i jedzeniu w Warnie. Oferuje wina włoskie, francuskie, południowoafrykańskie, a także lokalnych producentów.
 
Są prezentowane także wyroby piekarnicze, mięsne i nabiał. Jest to prawdziwa eksplozja smaków. Wstęp jest płatny.

Festiwal Wina i Miłości

Dełczewo, 06 lutego 2023 r.
 
W bułgarskiej wiosce najlepiej zachowały się autentyczne narodowe zwyczaje i tradycje winiarskie. Mieszkańcy wsi Dełczewo postanowili pokazać rodzime obrzędy związane z winiarstwem i w tym celu zorganizowali Festiwal Wina i Miłości.
 
Najpierw jest odtwarzane typowe wiejskie wesele - Wesele Dełczewa, a potem pokaz przycinania winorośli. Organizowany jest również konkurs na najlepsze domowe wino. Cały program prezentowany jest przy dźwiękach tradycyjnych bułgarskich instrumentów ludowych. Uczestniczą też szkoły tańca, są nawet kukeri.

Festiwal Ryby i Wina

Burgas,  wrzesień
 
Najlepszymi przyjaciółmi białego wina są owoce morza. A najsmaczniejsze owoce morza są prosto z morza i przygotowywane na oczach gości. Wszystko to odkryjesz w jednym miejscu, w Burgas, na Festiwalu Ryb i Wina.
 
Oprócz pysznego jedzenia i wysokiej jakości bułgarskich win, publiczność, która ma bezpłatny wstęp na teren festiwalu, bierze udział w wielu grach i rozrywkach dla młodszych i starszych gości.
 
Przyjemnych wrażeń dopełnia specjalny program muzyczny. Nie przegap okazji, aby skosztować wybranych odmian wina pod gwiazdami czystego nieba nad Burgas!

Winaria

A wisienką na torcie jest Międzynarodowa Wystawa Uprawy Winorośli i Winiarstwa WINARIA - Płowdiw, 21 - 25 lutego 2023r.
 
Jest to najbardziej prestiżowe wydarzenie dla przemysłu winiarskiego w Europie Południowo-Wschodniej i jest organizowane przez Międzynarodowe Targi Płowdiw.
 
Prezentowana jest tutaj szeroka gama precyzyjnie wyselekcjonowanych trunków – od produktów autentycznie lokalnego pochodzenia po światowe marki, od starych, tradycyjnych smaków po nowe oraz nowoczesne aromaty alkoholi i win.
 
Winaria prezentuje różnorodność produktów, starożytne i nowoczesne technologie, nowoczesne techniki i materiały, innowacje w zakresie odmian winorośli, metod i urządzeń przetwórczych oraz systemów kontroli jakości.
 
Jest punktem wyjścia dla przyszłości branży winiarskiej. To jest powód, dla którego WINARIA przyciąga specjalistów, dziennikarzy winiarskich, kluczowych handlowców i koneserów.
 
Wydarzenie odbywa się pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i we współpracy z Akademią Rolniczą, Wyższą Szkołą Technologii Żywności oraz Związkiem Enologów.
 
Znasz któryś z tych festiwali? W którym z nich weźmiesz udział?Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz