O trackich wojownikach - najcenniejsze skarby w jednym miejscu

Ostatnio japońska telewizja nakręciła w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Sofii program poświęcony Trakom i ich potędze militarnej.

Dlaczego akurat tutaj?

Już od 21 kwietnia 2022r. w muzeum otwarta jest wystawa zatytułowana „Zbroje trackich wojowników”.
 
Po raz pierwszy zgromadzono w jednym miejscu, w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Sofii, reprezentatywne uzbrojenie trackiej arystokracji, które można podziwiać do 29 stycznia 2023 r.

Atrakcja i projekt naukowy

Wystawa jest częścią projektu naukowego, w którym uczestniczy 21 muzeów z Bułgarii i 2 z Rumunii, przy wsparciu Ministerstwa Kultury.
 
Została zorganizowana z inicjatywy Uniwersytetu Sofijskiego im. Św. Klemensa z Ochrydy i Bułgarskiej Akademii Nauk, a jej celem jest kompleksowe badanie trackiego uzbrojenia obronnego, analiza i ocena wojskowości w starożytnej Tracji.
 
Kierownikiem projektu jest wybitny naukowiec i wieloletni nauczyciel akademicki prof. Totko Stojanow.

Ekspozycja

Zgromadzone eksponaty dostarczają informacji o wojownikach trackich, ich uzbrojeniu, obrzędach pogrzebowych ich arystokratycznej elity, demonstrując kunszt technologiczny i jubilerski, odzwierciedlając wierzenia, przedstawienia mitologiczne oraz postrzeganie i preferencje estetyczne społeczeństwa trackiego.
 
Wystawa prezentuje ponad 120 eksponatów ukazujących bogactwo, różnorodność i mistrzostwo wykonania jednych z najciekawszych przedmiotów trackiego uzbrojenia. Prezentowane są niezwykle cenne i interesujące znaleziska militarne - hełmy, zbroje, napierśniki, tarcze, miecze i inne. Przedstawiono również kompleksy grobowe z pełnym uzbrojeniem trackich wojowników.

Najciekawsze ekponaty

Do najciekawszych eksponatów należą kolczuga, hełm i mahaira (broń starożytnych Traków, krótki zakrzywiony miecz z jednostronnym ostrzem po wklęsłej stronie) ze Złatinicy z połowy IV wieku p.n.e, hełm i zbroja z Ruec z V w p.n.e, napierśnik z Mezek z IV wieku p.n.e, miecz z Goliamej Kosmatki z przełomu IV/III wieku p.n.e, nakolanniki z Kopca Mogilańskiego (Mogilanska mogila).

Światowe znaczenie

Przy bogactwie prezentowanego materiału i formatu można bez przesady powiedzieć, że jest to wystawa rzadko spotykana w skali światowej. Po raz pierwszy nie tylko w Bułgarii, ale prawdopodobnie również w krajach ościennych, zaprezentowano taką ilość informacji o trackich wojownikach i ich uzbrojeniu.
 
Wśród nich są eksponaty, które zostały niedawno odrestaurowane, a bardzo często renowacja napierśników i zbroi jest dla specjalistów poważnym wyzwaniem.

To, co zgromadzono na wystawie, daje wyobrażenie o dziedzictwie kulturowym Bułgarii, o jego skali i znaczeniu.
 
Jeżeli interesuje Cię historia i zwyczaje Traków, nie przegap tej wystawy!

foto.
NAIM-BAN, Dimitar Kosemarliev



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz