Ostateczne wyniki głosowania 04.04.2021

Centralna Komisja Wyborcza ogłosiła ostateczne wyniki głosowania do wyborów parlamentarnych, które odbyły się w dniu 04.04.2021 roku:
  • 26,18% GERB (obecna partia rządząca)
  • 17,66%  Jest taki naród (obecna partia pozaparlamentarna)
  • 15,01% BSP (obecna druga partia parlamentarna)
  • 10,49% DPS (obecna trzecia partia parlamentarna)
  • 9,45% Demokratyczna Bułgaria (obecna partia pozaparlamentarna)
  • 4,72% Wyprostuj się! Mutry won (obecna partia pozaparlamentarna)
Pozostałe 16,49% zdobywają inne partie, które nie wchodzą do parlamentu.

Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone prawdopodobnie w czwartek. Nazwiska posłów będą znane w sobotę.

Przy tych wynikach wyborów utworzenie większości parlamentarnej i rządu będzie bardzo trudne. Ani obecna partia rządząca, ani obecna opozycja parlamentarna, ani obecne partie pozaparlamentarne nie będą miały wystarczającej liczby posłów, aby uzyskać większość w parlamencie. Ich wypowiedzi, zarówno przed, jak i po wyborach, nie sugerują możliwości stworzenia nowej, wystarczającej większości parlamentarnej.

Zbliżają się trudne negocjacje między partiami. Obserwatorzy nie wykluczają braku możliwości powołania rządu i konieczności przeprowadzenia nowych wyborów parlamentarnych.

Osobliwości dot. ordynacji wyborczej Bułgarii:
  • Osoby poddane kwarantannie mogły głosować w domu, odwiedzały je specjalne wyborcze sekcje mobilne.
  • Oprócz tradycyjnego, papierowego głosowania w lokalu wyborczym, można było głosować również maszynowo. W obecnych wyborach z maszyn można było korzystać w 9 390 lokalach wyborczych (na prawie 11 900). Według nieoficjalnych danych mniej niż połowa wyborców robiła to przy pomocy maszyn. Zdarzały się pojedyncze przypadki trudności w procesie głosowania z przyczyn technicznych oraz z powodu nieprawidłowo wprowadzonych danych dotyczących preferencji.
  • W krajach UE lokale wyborcze są organizowane według liczby i lokalizacji zgodnie z zezwoleniem danego kraju oraz według liczby i rozmieszczenia zgłoszeń do głosowania wstępnego. Strona bułgarska nie ogranicza ilości lokali wyborczych. W obecnych wyborach w Polsce istniały dwa lokale wyborcze - jeden w Warszawie i jeden w Krakowie.
  • W krajach spoza UE może być maksymalnie 35 lokali wyborczych. Powodem tego jest obawa przed głosowaniem w Turcji, gdzie żyje prawie czterysta tysięcy Turków bułgarskiego pochodzenia i podwójnego obywatelstwa. Istnieją obawy, że mogą wpłynąć na wynik wyborów w interesach partii DPS o tureckiej orientacji etnicznej. Jednak ograniczenie to poważnie wpływa na możliwość głosowania w dwóch innych krajach poza UE, w których mieszka wielu Bułgarów - w Stanach Zjednoczonych, a po Brexicie w Wielkiej Brytanii.



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz