Spotkajmy się 4 sierpnia w Warnie

Park - Muzeum Władysława Warneńczyka w Warnie to najbardziej polski zakątek w Bułgarii!

Mauzoleum Władysława Warneńczyka

Tutaj 4 sierpnia 1935 r. uroczyście otwarto symboliczne mauzoleum polsko - węgierskiego króla Władysława III Jagiełły, który zginął za wolność Bułgarii i pośmiertnie został obdarowany przez Bułgarów przydomkiem Warneńczyk.
 
Mauzoleum powstało z inicjatywy Petyra Dimkowa – wielkiego bułgarskiego patrioty, działacza publicznego i uzdrowiciela.

Bitwa pod Warną

Każdego roku w dniu bitwy, która miała miejsce 10 listopada 1444, wdzięczni Bułgarzy czczą pamięć Władysława Warneńczyka i jego armii. Uważają go za bohatera narodowego.

Skąd pomysł 4 sierpnia

Listopad to jednak miesiąc, kiedy w Warnie jest mało polskich turystów, brak wygodnych i bezpośrednich połączeń lotniczych i trudno jest uczestniczyć Polakom w uroczystościach ku czci polskiego króla.
 
Stąd zrodził się pomysł, którego inicjatorem jest nasz portal informacyjny o Bułgarii w języku polskim „Przybliżamy Bułgarię”, uczczenia pamięci polskiego króla i jego wojsk latem, gdy na bułgarskim wybrzeżu wypoczywa wielu gości z Polski. Najbardziej odpowiednią datą wydaje się być 4 sierpnia, dzień otwarcia mauzoleum.

Zaproszenie

Dlatego zapraszamy serdecznie wszystkich naszych czytelników, przyjaciół, gości z Polski, mieszkańców Warny i wszystkich, którzy 4 sierpnia będą w regionie Warny, do wspólnego odwiedzenia tego dnia Parku -Muzeum Władysława Warneńczyka i złożenia kwiatów przed jego symbolicznym mauzoleum.
 
Naszym nieśmiałym marzeniem jest i bardzo byśmy cieszyli się, gdyby obchody 4 sierpnia stały się tradycją, wpisały się na stałe do kalendarza wydarzeń w Warnie i stały się przejawem polsko – bułgarskiej przyjaźni, okazją do spotkań i nawiązywania kontaktów.
 
Będziemy o to usilnie zabiegać. Pomożesz nam? Przyjdź! Pokażmy siłę przyjaźni!

4 sierpnia godz. 10.30 Park – Muzeum Władysława Warneńczyka w Warnie

Do zobaczenia!
 
www.facebook.com/PrzyblizamyBulgarie/
www.instagram.com/przyblizamybulgarie/
www.przyblizamybulgarie.comAutor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz