Święto Słoniny i Grzanej Rakiji

XII Święto Słoniny i Grzanej Rakiji w Apriłcach

Apriłcy

Apriłcy (Apriltsi) to jedno z najdłuższych miast w Bułgarii. Położone jest w centralnej Starej Płaninie, w dolinie rzek Widima i Ostreszka i ma kształt litery V. Ciągnie się na długości 22 km wzdłuż ich górnego biegu, aż do miejsca gdzie obie rzeki się łączą i jedna wlewa się do drugiej.

Święto Słoniny i Grzanej Rakiji

Święto Słoniny i Grzanej Rakiji organizowane jest w Apriłcach od 2011 roku. Jego 12. edycja odbędzie się w dniach 24-25 lutego 2024 r.
 
Podczas święta, poprzez prezentację typowej dla regionu pieczonej słoniny i grzanej rakiji na tle pieśni i tańców ludowych oraz z domieszką humoru, przypominane są dawne bułgarskie tradycje.
 
Na przestrzeni lat wydarzenie znalazło wielu zwolenników, naśladowców i fanów w całym kraju, którzy zamieniają plac w wyjątkową scenę, pełną radości i serdeczności.
 
Co roku tysiące gości z całej Bułgarii i z zagranicy przyjeżdża do Apriłców na to smaczne i kolorowe święto.

Babcine Danie

Jedną z kultowych potraw, która będzie przygotowywana również w tym roku, na ogromnej patelni, jest „Babina Gozba” (tł. Babcine Danie). Przepis na nie jest bardzo prosty: 20 kg słoniny, 500 jaj i 30 kg pora.
 
Danie jest doskonałe w swoim rodzaju i przyjemnie pieści podniebienie, a uwielbiana przez wszystkich Bałkańczyków grzana rakija, rozgrzeje dusze, a dzięki swoim właściwościom leczniczym wszyscy goście będą mogli cieszyć się zdrowiem przez cały rok.
 
Będzie też okazja spróbować innych specjałów kulinarnych - szaszłyków z pieczoną słoninką, fasoli ze słoniną i wielu innych.

Konkursy kulinarne

Będą rozmaite konkursy kulinarne z udziałem wyłącznie lokalnych producentów:
  • na najdelikatniejszą i najsmaczniejszą słoninę,
  • na najsmaczniejsze mączne danie,
  • na najsmaczniejszą i najbardziej atrakcyjną przystawkę.
Będzie oczywiście również okazja, aby kupić smaczną domową słoninę i inne smakołyki na wynos, a także ognistą rakijkę.
 
Przyjedź do Apriłców w dniach 24-25 lutego, aby podczas wyjątkowego weekendu cieszyć się smakiem i aromatem tradycyjnej bułgarskiej kuchni!
 Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz