Trifon Zarezan - święto wina w Suchindoł

Miasto wina

W Suchindoł (Suhindol), mieście położonym ok. 50 km od Wielkiego Tyrnowa, 14 lutego, w święto Trifona Zarezana, obchodzone jest jednocześnie święto miasta. Jest to największa uroczystość w mieście, obchodzona od blisko 160 lat.
 
Jakżeby inaczej skoro Suchindoł to miasto wina, nazywane małą Szampanią, tradycyjny region winiarski, a Trifon Zarezan jest świętem wina i jest nierozerwalnie związane z uprawą winorośli i produkcją wina. Wybór daty na święto miasta był więc jak najbardziej oczywisty.

Święto miasta i wina

Suchindoł to jedyne miejsce w Bułgarii, gdzie 14 lutego obchodzony jest w tak uroczysty sposób, tak hucznie i z rozmachem. Wszyscy mieszkańcy tego dnia noszą stroje ludowe, przycinają winnice i świętują pod wodzą swojego Króla Wina.

Rytuały i huczna zabawa

Jest uroczysta liturgia, świąteczne choro, są przedstawiane atrakcyjne rytuały, zabawy z toczeniem beczki, degustacje wina i rakiji, wspólna biesiada, uroczyste przycinanie winorośli i polewanie, a potem wszyscy wracają w barwnym pochodzie do miasta, pieszo, wozami zaprzężonymi w osły i konie, udekorowanymi ciężarówkami, traktorami i jeepami.
 
Aktorzy – amatorzy maszerując przez miasto i przed centralną trybuną odgrywają ciekawe skecze, scenki rodzajowe i popisują się swoimi umiejętnościami.
 
Zabawa, tańce, chora i ryczenice (tańce ludowe, o których już pisaliśmy) trwają na rynku do późnego wieczora.

Wizerunek miasta

Do miasteczka winiarskiego na święto winiarzy i wina, gdzie od ponad 100 lat wizerunkiem i głównym źródłem utrzymania miejscowej ludności jest założona w 1909 roku spółdzielnia winiarska, która jest jednocześnie najstarszą prywatną izbą winiarską na Półwyspie Bałkańskim, przyjeżdżają goście z całego kraju, w tym z Polski, Włoch, Malty i Macedonii.
 
Przyjedź i Ty!

foto. gmina SuchindołAutor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz