Warneński Złoty Skarb - 50.rocznica odkrycia i otwarcie sezonu turystycznego 2022

18 maja 2022 roku, w Sali Południowej Muzeum Archeologicznego w Warnie odbyło się uroczyste otwarcie letniego sezonu turystycznego w Warnie i rejonie.

50.rocznica odkrycia Warneńskiego Złotego Skarbu

W tym roku głównym akcentem sezonu będzie 50. rocznica otwarcia warneńskiej nekropolii chalkolitycznej, w której znaleziono najstarsze na świecie przetworzone technologicznie złoto, zwane Warneńskim Złotym Skarbem.

Najstarsze na świecie przetworzone złoto

Sala Południe to najlepiej strzeżona sala w Warnie! Tutaj znajduje się skarb wykonany ponad 6000 lat temu. Jest on starszy o ponad 1000 lat od podobnych znalezisk archeologicznych w Sumerze i Egipcie i ma najwyższy standard złota (23,5-24 karaty).
 
Łączna waga złotych przedmiotów wchodzących w jego skład to ponad 6 kilogramów złota. Analiza radiowęglowa eksponatów dowodzi, że zostały one stworzone przez wysoko rozwiniętą społeczność, obecnie znaną nauce jako „Kultura Warny”, a skarb, będący symbolem jej postępu, jest prawdziwą perłą w zbiorach Muzeum Archeologicznego w morskiej stolicy Bułgarii.
 
Na zdjęciach oprócz słynnego Warneńskiego Złotego Skarbu przedstawiamy człowieka, któremu to wszystko zawdzięczamy, jego odkrywcę – p. Rajczo Marinow, który brał udział w otwarciu sezonu turystycznego 2022.

Polski akcent w Warnie

Innym ciekawym akcentem w tegorocznym sezonie letnim z polskimi korzeniami jest rocznica obchodów otwarcia mauzoleum króla polskiego Władysława III. Jagiełły - Warneńczyka, która będzie miała miejsce 4 sierpnia w Warnie.

Sezon 2022

Mamy nadzieję, że i TY przyczynisz się do tego, że sezon 2022 będzie udany. Zapraszamy do Bułgarii!
 
Znajdziesz tu wspaniałe piaszczyste plaże, cudowne morze, majestatyczne góry, wspaniałe zabytki, imponującą historię i ciekawą tradycję, o których dowiesz się z naszej strony: www.przyblizamybulgarie.com
 
 Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz