Czy wiesz, że ... Ciekawostki o Bułgarii

Najwyższy szczyt na Półwyspie Bałkańskim znajduje się w Bułgarii – szczyt Musała – 2925m. Według legendy pierwszym człowiekiem na szczycie był Filip II Macedoński w IV wieku p.n.e.

Najwyżej położona wieś na Półwyspie Bałkańskim znajduje się w Bułgarii – wieś Orcewo, Jej trzynaście przysiółków jest rozsianych po okolicznych wzgórzach Zachodnich Rodopów na wysokości od 1420 do 1640 m n.p.m., a plac wsi znajduje się na wysokości 1555 m n.p.m. Jak mówią mieszkańcy: „Mieszkamy tam, gdzie nad nami są tylko gwiazdy i niebo” .

Najwyżej położona stacja kolejowa na Półwyspie Bałkańskim znajduje się w Bułgarii – Awramowo, 1267 m. Jest to najwyższy punkt wąskotorowej kolejki Septemwri – Dobriniszte.

Najwyżej położone jezioro na Półwyspie Bałkańskim znajduje się w Bułgarii – Jezioro Lodowe (Ledeno Ezero) należące do grupy Jezior Musałskich, położone na wysokości 2709 m.n.p.m.

Najwyższy wodospad na Półwyspie Bałkańskim znajduje się w Bułgarii – Rajskie Pryskało. Woda spada tu z niewiarygodnej wysokości 124,5 m.

Największy podziemny wodospad na Półwyspie Bałkańskim znajduje się w Bułgarii – w jaskini Diabelskie Gardło (Diavolsko Gyrlo) i ma wysokość 42 m/ Według legendy to właśnie tutaj Orfeusz zstąpił do podziemi Hadesu, aby ocalić swoją ukochaną Eurydykę.

Najgorętszy gejzer w Europie i na Półwyspie Bałkańskim znajduje się w Bułgarii – Saparewa Bania, o temperaturze wody 103 ⁰C.

Najwyżej położona zapora wodna na Półwyspie Bałkańskim znajduje się w Bułgarii – zapora wodna Kalin w górach Riła – 2394 m.

Bułgaria to mały kraj, który kryje w sobie tyle piękna! Ktoś napisał kiedyś: "Bułgaria uwalnia swój smak powoli jak wino i jak wino upaja. Nie można przejść obok niej obojętnie". 


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz