Górnictwo i Dzień Górnika w Bułgarii

W Bułgarii Dzień Górnika obchodzony jest 18 sierpnia w Dzień Wniebowzięcia św. Iwana Rilskiego. To on właśnie jest patronem bułgarskich górników i pracowników przemysłu wydobywczego. Święto zostało ustanowione dekretem cara Ferdynanda w odpowiedzi na prośbę górników z Pernika.

Powołanie św. Iwana Rilskiego na patrona bułgarskich górników nie jest przypadkowe. Największy bułgarski święty ma cechy charakterystyczne dla zawodu górnika: stanowczość, silną wolę, wrażliwość na ludzką niedolę i miłość do ludzi.

W 1994 roku dekretem Rady Ministrów uroczystość została przywrócona i od tego czasu Bułgarska Gildia Górnicza robi wszystko, co możliwe, pomimo trudności w branży, aby uczcić ten dzień i przypomnieć społeczeństwu o roli i miejscu górnictwa w gospodarce i rozwoju kraju.

Bułgaria nie jest krajem bogatym w węgiel. Zapasy węgla w kraju to około 2 miliardy ton, z czego dostępne do wydobycia są ok. 1,7 mld ton. Największy udział ma węgiel brunatny(ok.93%), następnie brązowy (ok.7%) i czarny (0,02%).

Węgiel brunatny wydobywany jest głównie metodą odkrywkową. Największa kopalnia to Kopalnia Marica-Wschód. Jest to kopalnia państwowa i ponad 90% wydobycia pochodzi właśnie stąd. Powierzchnia produkcyjna kopalni wynosi ok. 240 km², rezerwa 2096 mln ton. Maksymalna zdolność wydobywcza ok. 35 mln ton rocznie. Oczekuje się, że tutejsze zasoby węgla wystarczą do zaspokojenia bieżącej konsumpcji przez okres od 60 do 70 lat.

Kopalnia działa od 35 lat na podstawie koncesji wydanej przez rząd bułgarski w sierpniu 2005 roku. Kopalnia zaopatruje 4 elektrownie. Z uwagi na duże zapotrzebowanie elektrowni miesięczne wydobycie wynosi tu obecnie ponad 3 mln ton węgla, co korzystnie wpływa na kondycję finansową kopalni, która wykazuje na obecną chwilę ponad 120 mln BGN dostępnych środków własnych (1 BGN = ok. 2,4 zł).

Węgiel brązowy jest wydobywany głównie w zagłębiu węglowym koło Bobowdol i Pernik. Niewielkie ilości węgla kamiennego są wydobywane w kopalniach „Bałkan 2000”. Ponad 95% wydobycia służy do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Bardzo mała część jest wykorzystywana do produkcji brykietów oraz do ogrzewania gospodarstw domowych.

Tak więc 4 grudnia świętuje Polska - Basie, panie Barbary i polscy górnicy. Wszystkiego najlepszego! Czestit praznik! (po bułgarsku).


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz

Przybliżamy Bułgarię
Dziękujemy ❤
FB: 04-2-1
Odnośnie Iwana Rilskiego, to posyłam ikonę jego, którą kupiłam, nie gdzie indziej, tylko w Monastyrze Rilskim! Do teraz marzę, aby tam być znowu, najlepiej cały czas! P.S. Te wpisy macie cudowne! Dziękuję! Czytam wszystko ❤❤❤ https://www.facebook.com/photo.php?fbid=4956976974326307&set=p.4956976974326307&type=3&av=101913185295432&eav=AfZ3EPayrWRP8Yppy50jySMlIpsR1SpfhBL3Jwbhmstnsq4f_CKNvjXqDiRdk-HVa5E