Gigantyczna bieługa została wyłowiona koło Obzoru

Czy w Morzu Czarnym są duże ryby? 

Niespodziewany połów

Niesamowite szczęście mieli ostatnio rybacy z Białej łowiący ryby w okolicach Obzoru. Pomimo złych warunków atmosferycznych i silnego wiatru, załoga łodzi wypłynęła w morze i wyłowiła olbrzymią bieługę ważącą blisko 300 kg!

Nie spodziewali się zupełnie takiego połowu. Gdy wyciągnęli sieci, okazało się, że oprócz turbota złowili także gigantyczną bieługę mierzącą 3,25 m długości i 50 cm wysokości. Ponieważ jest to gatunek chroniony, krytycznie zagrożony wyginięciem i znajduje się w czerwonej księdze IUCN, po dokonaniu pomiaru wypuścili ją z powrotem do morza, jak widać na filmie.

Bieługa

Samice bieługi dają bardzo poszukiwany czarny kawior, który jest niezwykle drogim przysmakiem. Kilogram takiego kawioru osiąga cenę 8000-12000 dolarów. Ryba wielkości złowionego osobnika waży około 300 kg, co znaczy, że jest niezwykle cenna i może wyprodukować około 100 kg kawioru!

W listopadzie ubiegłego roku, inni rybacy natknęli się również na bieługę w okolicach Obzoru, koło przylądka Emine, ale tamten osobnik było dużo mniejszy. Miał 2,55 cm długości i ważył ok. 160 kg. 

Bieługa (Huso huso) jest największą rybą w Morzu Czarnym, jedną z największych i najbardziej spektakularnych ryb świata i należy do ryb jesiotrowatych. Niezależnie od jej głównego siedliska - Morza Czarnego i Kaspijskiego, jest również uważana za największą rybę słodkowodną, ​​gdyż wiosną przedostaje się do ujść rzek uchodzących do mórz, aby odbyć tarło. Z ryb wędrownych, które wędrują na tarło z wód słonych do słodkich, bieługa wędruje najdalej. Może pokonać dystans nawet ponad 1000 kilometrów!

Wymiary ryby są też imponujące. Rekord to prawie 6 metrów długości i waga ponad 1,5 tony! Bieługa jest drapieżnikiem. Jej menu obejmuje różnorodne organizmy żyjące w środowisku wodnym. Niestety sama stanowi też cenny łup, zarówno z uwagi na kawior, jak i pyszne mięso.

Samica wypuszcza wielokrotnie ikrę w dużych skupiskach, a jej ilość jest wyjątkowo duża. Z bieługi o wadze 1100 kg można uzyskać na przykład ponad 320 kg kawioru.

Wydawałoby się, że w tych okolicznościach bieługa powinna być najliczniejszą rybą jesiotrowatą, ale tak nie jest. Ze 100 tysięcy złożonych jajeczek ikry dociera do morza tylko 1 rybka, z których tylko 10 procent dożywa dojrzałości płciowej i powraca do rzek by złożyć ikrę.

Bieługi osiągają duże rozmiary, żyją nawet 100 lat, ale  rosną wolno. Dojrzewają dopiero w wieku 10-18 lat, przez co trudno im odbudować swą liczebność, zwłaszcza jeżeli są przy tym intensywnie poławiane.

Problemem jest również dotarcie do tarła, do miejsca złożenia ikry. Oprócz zwykłych czyhających na nie niebezpieczeństw, przyczyną są również zapory, które w dzisiejszych czasach znajdują się praktycznie na każdej dużej rzece i uniemożliwiają rybie wędrówkę.

Aby nie dopuścić do wymarcia gatunku, ryby odławia się często przy tamie, pobiera ikrę, część sprzedaje się na kawior, a część hoduje się w sztucznych warunkach, po czym narybek wypuszcza się z powrotem do rzeki. Obecnie większość żyjących dziko bieług pochodzi właśnie z takiego sztucznego wychowu.

No cóż, na Fish Picnicu nie złowisz takiej ryby, ale pomarzyć zawsze warto!

Zdjęcie przykładowe dnes.bg, bd online
Zobacz film




Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz