Badania nad lekarstwem na raka u psów i kotów

Na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Trackiego Uniwersytetu w Starej Zagorze rozpoczęto badania kliniczne nad nową cząsteczką opracowaną przez bułgarskiego naukowca Filipa Fratewa, aby stworzyć pierwszy niegeneryczny lek do leczenia agresywnego raka z przerzutami u zwierząt domowych.

Obiecujące początki

Wstępne wyniki zastosowania tej cząsteczki u myszy są niezwykle zachęcające. W 32. dobie w grupie kontrolnej gryzoni z rakiem sutka całkowicie ustąpiły przerzuty do kości i wątroby, pojedyncze komórki nowotworowe stwierdzono w płucach.

Niezwykły przełom w medycynie weterynaryjnej

Ambicją rektora Dobri Jarkowa, jest stworzenie przez powołany zespół naukowców z różnych dyscyplin klinicznych marynarki wojennej we współpracy z bułgarską firmą pierwszego doustnego leku do leczenia psów i kotów. Będzie to niezwykły przełom w medycynie weterynaryjnej oraz podstawa do badań nad lekiem w leczeniu nowotworów u ludzi.

Filip Fratew

Filip Fratew jest chemikiem i astronomem, szefem obserwatorium Gwiezdne Społeczeństwo, odkrywcą i ojcem chrzestnym wielu asteroid, którym nadał imiona na cześć bułgarskich rewolucjonistów, carów i pisarzy.
 
W ostatnich latach jego badania naukowe były związane z odkryciem nowych cząsteczek leczniczych do leczenia raka, Covid 19 i niektórych rzadkich chorób.
 
Oprócz światowej sławy laboratoriów, firm i uczelni naukowiec z sopockimi korzeniami - mieście gdzie urodził się wielki bułgarski pisarz Iwan Wazow, ojciec bułgarskiej literatury, autor słynnej powieści „Pod jarzmem”, współpracuje także z dobrze rozwijającymi się innowacyjnymi szkołami średnimi, takimi jak Liceum Zawodowe Mechanizacji Rolnictwa P.K. Javorow w Goce Dełczew, będącej pod patronatem Trackiego Uniwersytetu w Starej Zagorze, której dyrektor, Angel Żiwkow, jest gotowy do logistycznego włączenia szkoły do badań nad lekiem.
 
Trzymamy kciuki by się udało!
 
Na zdjęciu 2 naukowiec Filip Fratew /po lewej/ i rektor Trackiego Uniwersytetu Dobri Jarkow. fot: UniwersytetAutor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz