MP-Studio i jego niezwykłe światy

Pamiętasz Festiwal Świateł Lunar, o którym opowiadaliśmy w zeszłym roku? Za tym wspaniałym wydarzeniem i niezwykłym pokazem stoi bułgarska firma MP-Studio, z Marinem Petkowem na czele – jedna z najlepszych firm na świecie zajmujących się mappingiem 3D.

Co to jest Mapping 3D?

A jeśli przypadkiem nie wiesz czym jest mapping 3D, Marin wyjaśnia to bardzo prosto: „Zmuszamy budynki i przedmioty, by ożyły, a jednocześnie opowiadamy ekscytujące historie za pomocą dźwięku i światła”.

O założycielu MP-Studio

Marin Petkow jest marzycielem i perfekcjonistą, a to oznacza, że i pracoholikiem.
Jego zainteresowanie efektami wizualnymi zaczęło się w szkole średniej, ale kino było zawsze jego ogromnym źródłem inspiracji.
 
Filmem, który wywarł największy wpływ na jego życie był Blade. Efekty wizualne zrobiły na nim tak duże wrażenie, że już wtedy zdał sobie sprawę z kierunku, w którym chce się rozwijać.
 
Kilka lat później pewna instalacja w Niemczech nadała ostateczny kierunek jego ścieżce zawodowej. Zaczął eksperymentować z oświetleniem małych obiektów, a w 2008 roku założył MP-STUDIO - bułgarską firmę zajmującą się mappingiem 3D i efektami wizualnymi w różnych dziedzinach - festiwalach, środowiskach korporacyjnych, eventach, koncertach itp.

Wizualni super ninja

Ekipa MP-STUDIO składa się z 15 osób, samych świetnych profesjonalistów z różnych części świata, w tym z Bułgarii, Hiszpanii i Ukrainy, niezwykle kreatywnych. To wizualni super ninja. Każdy z nich ma swoją „super moc”, a gdy je połączą powstają zadziwiające światy.
 
Pytani o najbardziej ekscytujący i interesujący aspekt zawodu, odpowiadają, że możliwość puszczania wodzy fantazji, ciągłej pracy z najnowszymi technologiami i wymyślania nowego podejścia, aby zrealizować określone zadanie. „Zawsze robimy coś innego i nigdy nie idziemy tą samą drogą”.

Początki sukcesu

W ciągu tych 15 lat Marin i jego ekipa odnieśli wiele wspaniałych sukcesów. W 2011 roku pracowali przy spektaklu dla emira Kuwejtu.
 
Cztery lata później bułgarskie studio zostało mistrzem w dziedzinie mappingu 3D i sztuki audiowizualnej na Festiwalu Światła w Berlinie, a swoją pracą nad Bramą Brandenburską, zdobyło nagrodę publiczności,. Otworzyło to przed nimi wiele drzwi i już od pięciu lat są głównym partnerem produkcyjnym Festiwalu Świateł, który wywodzi się ze stolicy Niemiec.

Ulubione projekty

Ogromnym projektem, jednym z ich ulubionych, z którego są bardzo dumni, jest 40-minutowy program pełen niesamowitych efektów 3D „Vincent spotyka Rembrandta: nieopowiedziana historia”, który powstał w kościele Noorderkerk w Amsterdamie, do którego uczęszczali dwaj wielcy artyści, choć dzieliły ich dwa stulecia.
 
Kolejnym nie tylko ulubionym, ale i bardzo znaczącym projektem MP-STUDIO jest Metamorph, z którym zajęli pierwsze miejsce w pilotażowej edycji Międzynarodowego Konkursu Light Art w Chongqing w Chinach.

Osiągnięcia

Zrealizowali już ponad 160 projektów w Austrii, Belgii, Bułgarii, Niemczech, Kuwejcie, Libanie, Rosji, Francji, Holandii, Szwajcarii i innych krajach, zdobywając szereg międzynarodowych nagród.

Co ich wyróżnia?

„Nasz styl charakteryzuje się tym, że lubimy opowiadać historie i często korzystamy z lektora. Już ponad 10 lat temu stało się to naszym znakiem firmowym i ważną częścią historii wplecionej w Metamorph” – wyjaśnia Marin Petkow - szef firmy.

Festiwal Światła Lunar w Sofii

Choć tworzą prace głównie za granicą, Marin nie ukrywa, że wszystko, co robią w Bułgarii, jest dla niego i jego zespołu o wiele ważniejsze. W tym sensie jednym z najcenniejszych osiągnięć jest właśnie Festiwal Światła LUNAR, który po raz pierwszy zorganizowali w zeszłym roku, a w tym roku odbędzie się 11-14 maja 2023r. ponownie w Sofii.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz