Muzyka zamiast ulicy

Młodzi skrzypkowie ze Sliwen zaprezentują Bułgarię w Paryskiej Filharmonii. Uczniowie ze Sliwen zagrają przed prezydentem Francji wraz z muzykami z 27 krajów.
 
Może nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że jest to część projektu Georgi Kałajdżijewa (Kalaydzhieva) „Muzyka zamiast ulicy”. Celem projektu jest odkryć talenty w społeczności romskiej i dać im szansę.
 
Dziesięć lat temu szlachetny gest niemieckiego filantropa dał przyszłość dzieciom z romskiej dzielnicy Sliwen. Urodzony tu skrzypek Georgi Kaładżijew postanowił zainwestować w młode talenty i tak powstał projekt - "Muzyka zamiast ulicy"!

Ten światowej sławy muzyk swoją karierę zawodową rozpoczął w wieku 4 lat w romskiej dzielnicy Sliwen, potem był solistą w Sofii i to doprowadziło go do Niemiec, gdzie zamieszkał.
 
Jego marzeniem jest poprzez muzykę pomóc jak największej liczbie dzieci z getta przebyć jego drogę i uchronić się od biedy. Dlatego sprowadził do dzielnicy dziesiątki skrzypiec, altówek i fletów, aby dzieci miały na czym grać.

Główną nauczycielką została skrzypaczka Radka Kusewa, do której dołączyli inni. Co roku prowadzona przez nią szkoła "Muzyka zamiast ulicy" organizuje przesłuchania w romskiej dzielnicy i odkrywa młode talenty.
 
Do szkoły uczęszczało i uczyło się grać przez wszystkie te lata już ponad 300 dzieci. Kałajdżijew ma nadzieję, że ich kontakt ze sztuką otworzy im oczy na piękno i pomoże szukać dla siebie innego życia.
 
Praca z dziećmi nie zawsze jest łatwa, czasami trudno jest skontaktować się z samymi rodzicami, nie ma nadzoru nad tym, czy dziecko ćwiczy, bawi się, czy regularnie chodzi do szkoły. Ale są też inne przykłady, takie jak 14-letni Saszo i Conio, którzy będą reprezentować nasz kraj w Filharmonii Paryskiej 26 lutego.
 
Na dużej scenie wystąpią dzieci z 27 krajów z utrudnionym dostępem do kultury i edukacji.

„Jestem z tego dumny i my możemy pokazać coś światu. Ci, którzy są w Bułgarii, powinni być dumni z nas i swojego kraju” – powiedział Saszo. Młodzi muzycy grali już z sofijskimi solistami w Niemczech.
 
Wspaniała inicjatywa! Brawo! Brawo też dla tych ambitnych i utalentowanych dzieciaków!Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz