Selfie w słonecznikach

Po sesjach na tle pszenicy i lawendy, przyszedł czas, aby profilami społecznościowymi zawładnęły piękne zdjęcia ze słonecznikami.

Właśnie teraz możesz zobaczyć jedne z najbardziej kolorowych pokazów przyrody, pola kwitnących słoneczników rozciągających się, aż po horyzont.

Widok jest niesamowity. Nic więc dziwnego, że bardzo często turyści zatrzymują się na polach słoneczników, aby zrobić sobie selfie lub rodzinne zdjęcia na tle tego pięknego pejzażu.

Powierzchnia słonecznika na świecie przekracza 100 milionów hektarów. Jest on trzecią najważniejszą uprawą oleistą po soi i rzepaku.

W Bułgarii wysiewa się obecnie średnio 5-6 milionów hektarów słonecznika, dlatego słonecznik jest drugą najważniejszą uprawą rolniczą po pszenicy.

Najwięcej słoneczników (74%) uprawia się w północno-wschodniej Bułgarii. Pola słoneczników można spotkać jadąc od Ruse w kierunku Warny, od Warny w kierunku Dobricz, a także od Dobricz w kierunku Bałczyku.

Słoneczniki to jedne z najbardziej lubianych letnich kwiatów. Kiedy widzimy pole z tymi wysokimi, jasnożółtymi roślinami, lato jest w pełnym rozkwicie.

Ale czy wiesz, że słoneczniki mogą być też fioletowe, pomarańczowe lub czerwone, a także być kombinacją tych odcieni?

Na pierwszy rzut oka słonecznik wygląda jak jeden kwiat. W rzeczywistości składa się jednak z tysięcy małych kwiatów.

Jest uprawiany od 5000 lat. Już w 3000 p.n.e. Indianie amerykańscy uprawiali słoneczniki na lekarstwa i żywność.

Hiszpańscy odkrywcy przywieźli go do Europy w XVI wieku, gdzie stał się niezwykle popularny ze względu na swoje piękno i korzyści. Do Bułgarii słonecznik przywędrował dopiero w XX wieku.

Słonecznik uprawiany jest dla nasion, z których pozyskuje się najczęściej używany w Bułgarii olej roślinny. Jeden słonecznik może mieć do 2000 nasion.

Istnieją dwa rodzaje nasion słonecznika - czarne i pasiaste. Czarne służą do produkcji tłuszczu roślinnego, a nasiona w paski wykorzystywane są do produkcji wyrobów piekarniczych.

Bułgaria jest w czołówce krajów producentów nasion słonecznika, zajmuje siódme miejsce. W 2018 r. wyprodukowała 1 927 040 ton nasion słonecznika. W pierwszej trójce są Ukraina, Rosja i Argentyna, skąd Bułgaria sprowadza nasiona słonecznika, aby zapewnić najwyższą jakość.

Słonecznik to kwiat szczęścia. Jego naukowa nazwa to Helianthus. „Helia” to Słońce, a „Anthus” to kwiat. Główka słonecznika podąża zawsze za ruchem Słońca.

Od momentu posadzenia, pełną dojrzałość słonecznik osiąga po 90 – 100 dniach.

A teraz uwaga! Jaki był najwyższy słonecznik? Najwyższy słonecznik na świecie wyhodowano w 1986 r. w Holandii i miał 7,5 m wysokości.

Wyobrażasz sobie coś takiego? 


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz