Ukryte skarby Bułgarii - bułgarskie sery

Marka „Powiedz ser! Bałkański ser” podbija Bułgarię.

Bułgarsko-rumuński projekt

Zarejestrowany znak towarowy „Powiedz ser! „Bałkański ser ” mogą używać tylko gospodarstwa mleczarskie w Bułgarii i Rumunii, które produkują autentyczny ser według starych lokalnych receptur.
 
Jego wdrożenie to część dużego bułgarsko-rumuńskiego projektu mającego na celu wspieranie lokalnej tradycyjnej produkcji tego typowego bałkańskiego produktu.

MIG Rakowski i inni uczestnicy

Partnerem wiodącym projektu jest Lokalna Grupa Działania MIG Rakowski, z miasta Rakowski położonego niedaleko Płowdiwu.
 
Po stronie bułgarskiej w projekcie uczestniczą także MIG Sliwnica - Dragoman, Bałczik - Generał Toszewo i Trojan, Apriłcy, Ugarczin.
 
Po stronie rumuńskiej uczestnikami projektu są LAG Napoca Porolissum, Asociatia GAL Tecuci, LAD Lider Bistrita Nasaud i Association Micro-Regiunea Vailor Crisurilor Alb si Negru.

Pierwszy Festiwal Sera

W dniu 04.07.2022 MIG Rakowski zorganizował w swoim mieście pierwszy Festiwal Sera w Bułgarii. Uczestniczyli w nim producenci zarówno z regionu, jak i całej Bułgarii.
 
Znani lokalni producenci Ferma Wanewi i Ferma Jowczewi zachwycili gości festiwalu zaprezentowaną degustacją niesamowicie pysznych serów - białych i żółtych, zaprezentowali też inne swoje produkty – jogurt, cedzone kwaśne mleko i twarożek.
 
Goście mieli przyjemność skosztować serów z mleka bawolego oraz ekologicznych produktów z górskich regionów.
 
Tracki Uniwersytet ze Starej Zagory zaprezentował na degustacji nowe asortymenty serów, zarówno białych jak i żółtych.
 
Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy tradycyjnego ręcznego ubijania masła w maselnicy oraz degustacja masła i maślanki, którą zaprezentowała grupa ze wsi Momcziłowcy.
 
Ręcznie robione sery żółte i sery z mleka bawolego można było zobaczyć i skosztować na stoisku Zaralijskich Warsztatów ze Starej Zagory.
 
O dobry nastrój na festiwalu zadbały zespoły śpiewacze i taneczne z domów kultury z miasta Rakowski oraz wsi Sziszmancy oraz zespoły amatorskie z całego kraju.

Najbardziej katolickie miasto

Ciekawostką jest fakt, że w Rakowski mieszka największa społeczność katolicka w całej Bułgarii. W każdej z trzech dzielnic znajduje się duży kościół katolicki. Miasto odwiedził nawet papież Franciszek.
 
W kościele katolickim w dzielnicy Sekirowo 6 maja 2019 r. odprawił Mszę Świętą i udzielił pierwszej komunii 200 bułgarskim dzieciom.

Festiwal Sera w Sliwnicy

Festiwal Sera został zorganizowany także w mieście Sliwnica, w zachodniej Bułgarii, w pobliżu granicy z Serbią. Wzięło w nim udział 16 zakładów i gospodarstw mleczarskich z kraju i zagranicy, prezentując swoje produkty oraz dzieląc się różnorodnymi technologiami ich produkcji.
 
Wśród uczestników wyróżniała się Ferma Wanewi z miasta Rakowski, których wyjątkowo smaczne i biologicznie czyste produkty wywołały prawdziwą sensację.
 
Właściciel gospodarstwa, Todor Wanew, otrzymał odznakę honorową i dyplom oraz odpowiadał na liczne pytania dotyczące sposobu produkcji nowego produktu gospodarstwa - jogurtu o zawartości tłuszczu 6%, który wywołał prawdziwą sensację.

Festiwal Sera w Trojan

Dwudniowy festiwal serów zorganizował również MIG Trojan, Apriłcy, Ugarczin, z udziałem producentów z Bułgarii, Rumunii, Grecji i Mołdawii. Odbyły się one 14 i 15 października 2022 roku w mieście Trojan, ok. 100 km na zachód od Wielkiego Tyrnowa.
 
Głównym akcentem festiwalu była tradycyjna produkcja wyrobów mleczarskich w małych rodzinnych gospodarstwach, które zachowały unikalne technologie produkcji i stare rodzinne receptury.

Ukryte skarby Bałkanów

Zaprezentowano całą bogatą gamę serów – zwykłe, słone, miękkie, półtwarde po prawdziwe rarytasy i unikaty, rzadkie i charakterystyczne dla poszczególnych regionów, nazywane ukrytym skarbem Bałkanów.
 
Tradycyjne sery lokalne różnią się od serów przemysłowych dzięki lokalnym mikroorganizmom, między innymi Lactobacillus delbrueckii subsp. Bulgaricus, z pomocą których mleko jest fermentowane.
 
To właśnie te unikalne bakterie i technologie, zachowane przez wieki, nadają specyficzny „bałkański smak” różnym produktom mleczarskim.
 
Z pewnością trudno będzie zorganizować eksport bułgarskich serów regionalnych na dużą skalę do Polski, ale serdecznie zapraszamy do spróbowania tych pysznych przysmaków, gdy będziesz w Bułgarii!
 
Okazją może być też Festiwal Sera, który w tym roku odbędzie się 18 i 19 marca we wsi koło Sliwnicy.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz