Baba Wanga - bułgarska proroczka

Baba Wanga, a właściwie Wangelija Pandewa Dimitrowa, po zamążpójściu Wangelia Surczewa Guszterowa była bułgarską jasnowidzką. Mogła zobaczyć losy każdej osoby, która ją odwiedziła i przepowiedzieć jej przyszłość.

Urodziła się 3 października 1911 roku we wsi niedaleko miasta Petricz. Jako dziecko była zwykłą dziewczyną i nie wykazywała żadnych mistycznych zdolności. Uwielbiała bawić się „w leczenie” i przepisała swoim przyjaciołom różne „lecznicze” zioła.

Mając 12 lat, uległa wypadkowi w czasie tajemniczej burzy piaskowej i oślepła. Gwałtowny wiatr, który towarzyszył burzy porwał ją, przeniósł na łąkę, gdzie zasypały ją kamienie i ziemia. W następnych latach Wanga zaczęła wykazywać prorocze zdolności.

Zasłynęła podczas II wojny światowej, kiedy zdesperowani ludzie, którzy stracili kontakt z bliskimi, przychodzili do niej w nadziei, że ich pocieszy lub wskaże miejsce pochówku ich bliskich.

Swoje niezwykłe zdolności Wanga tłumaczyła obecnością wokół niej niewidzialnych istot, których pochodzenia nie potrafiła wyjaśnić. Wierzyła w istnienie istot pozaziemskich, które zamieszkiwały Ziemię.

Wśród najpopularniejszych przepowiedni przypisywanych Babie Wandze są takie wydarzenia jak: śmierć bułgarskiego cara Borysa III, wypadek w Czarnobylu, rozpad Czechosłowacji i Związku Radzieckiego, śmierć księżnej Diany, zatonięcie okrętu podwodnego Kursk, atak 11 września oraz wzmocnienie islamu, powrót Symeona Saxe-Coburga-Gothy (syna Borysa III), ale nie jako cara, a jako premiera.

W większości przypadków niejasne sformułowanie „przepowiedni” pozwala zwolennikom Wangi dokonywać podwójnych interpretacji, dostosowując to, co zostało powiedziane, do tego, co naprawdę się wydarzyło. Trzeba pamiętać, że Wanga była nie tylko niepiśmienna, ale również mówiła bardzo niewyraźnie, w trudnym dialekcie.

Zdaniem autorów wywodzących się ze środowiska prawosławnego jej zdolności były wynikiem wpływu sił demonicznych. Jej przejawy graniczące z okultyzmem, popadanie w trans, odrzucanie życia pozagrobowego i wiara w reinkarnację były sprzeczne z zasadami chrześcijaństwa. Ich zdaniem w momencie wizji i przepowiedni Wanga była opętana przez złego ducha i podlegała jego woli.

W ostatnich latach swojego życia sfinansowała budowę cerkwi Św. Petki Bułgarskiej we wsi Rupite koło Petricz, koło której po swojej śmierci (zm. 11 sierpnia 1996 roku) została pochowana. Jest to zarazem cerkiew prawosławna, ośrodek duchowości prawosławnej, ezoterycznej i ludowej oraz centrum tradycyjnego kultu bułgarskiej jasnowidzki Baby Wangi.

Rupite to wyjątkowe miejsce, niewielka miejscowość (około 1000 mieszkańców), nad którą góruje wygasły wulkan (Góry Kożuch), silne źródło energii, a na całym obszarze znajdują się liczne gorące źródła mineralne o temperaturze 75⁰C słynące ze swej leczniczej mocy. Zaledwie 18 km od Rupite znajduje się słynne uzdrowisko i klimatyczny kurort Sandanski.

O Rupite Baba Wanga mówiła:
„To miejsce jest wyjątkowe. Służy mi jako bateria, z której czerpię energię i siłę. Kiedyś palił się tu straszny ogień, a ta grań nad nami skrywa wielką tajemnicę o mieście, które spłonęło.”

Słowa te brzmią całkiem wiarygodnie. U podnóża góry Kożuch znaleziono pozostałości starożytnego miasta. Uważa się, że jest to trackie miasto Heraclea Sintica, które istniało od IV wieku p.n.e. do VI wieku naszej ery.

Jako budowla cerkiew Św. Petki Bułgarskiej nie jest zgodna z prawosławnymi kanonami. Białe ściany przypominają raczej kościół katolicki, a kopuła świątynię buddyjską. Ikonostas jest prawosławny, ale styl, który artysta Swetlin Rusew użył do tworzenia ikon, nie pokrywa się z kanonami kościelnymi - ikony są zbyt realistyczne. Dlatego ze względu na niekanoniczność bułgarski Kościół prawosławny od początku odmawiał konsekracji budowli.

Ciekawe są przepowiednie Baby Wangi dotyczące roku 2021, choć z drugiej strony skąd wiadomo, że mowa o roku 2021, skoro mówi się, że proroczka nie podawała dokładnych dat wydarzeń?
  • „Świat ucierpi z powodu wielu kataklizmów i wielkich katastrof. Świadomość ludzi się zmieni”.
  • „Nadejdą trudne czasy. Ludzie zostaną rozdzieleni przez wiarę”
  • „Kiedy produkcja benzyny zostanie wstrzymana, pociągi będą latać przy użyciu światła słonecznego”.
  •  Mówiła również: „Produkcja benzyny zatrzyma się, a Ziemia odpocznie”.
Jedna z jej przepowiedni mówi, że w 2021 roku smok podbije ludzkość:
  • „Trzej giganci się połączą. Niektórzy ludzie będą mieli czerwone pieniądze”.
  • „Widzę cyfry 100, 5 i wiele zer”.

Słów proroczki nie należy brać zbyt dosłownie. Istnieją interpretacje, że „smokiem” są Chiny, trzej giganci to Rosja, Indie i Chiny, a pieniądze to banknoty 100 juanów i 5000 rubli, które są w kolorze czerwonym.

Zdaniem Baby Wangi w ciągu najbliższych 200 lat będziemy mieli kontakt z kosmitami.

Tylko czas pokaże, czy Baba Wanga miała rację.

A Ty co o tym myślisz? 


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz

FB: 29-04-03
oczywiscie
Przybliżamy Bułgarię
Powodzenia i liczymy na podzielenie się z nami wspomnieniami z wyprawy
FB: 29-04-02
serial 12 odcinkowy. Polecam. Rosyjski ale naprawde interesujacy, ciekawy. Troche zatrwazajacy, bo nie rozumiemy jak to mozliwe. Baba Wanga byla niezwykla kobieta. Miejmy nadzieje, ze przepowiednia z produkcja benzyny takze sie sprawdzi. Do tej pory sprawdzilo sie wszystko o czym mowila. Czy serial byl w TV nie wiem, znalazlam go inspirujac sie planowaniem wycieczki do BG 2 lata temu. Bardzo chcialam tam pojechac do Rupite - mistycznego miejsca ale zmienilismy trase. Widocznie tak mialo byc. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=293756065761591&set=p.293756065761591&type=3&av=101913185295432&eav=AfYY1CNZcxShtnFJmujAXlsasNhXimSC7x1WNo0IiNvPY7_pSrWtrkwj15R_7TPtiMQ
Przybliżamy Bułgarię
Kiedy był w Polsce ten serial? Jaki miał tytuł?
FB: 29-04-01
Ogladalam serial, bardzo ciekawy