Bramy Hemskie - bułgarski Mur Chiński

Choć zabrzmi to dziwnie, w Bułgarii też mamy Mur Chiński, a raczej mieliśmy, bo dziś zostały z niego tylko ruiny i pozostałości. Nie był on tak wielki, jak ten oryginalny w Kraju Jedwabiu, jak nazywali Chiny Rzymianie, ale był i tak niezwykle imponujący.

Niezwykła fortyfikacja

We wczesnym okresie Cesarstwa Bizantyjskiego na terytorium Bułgarii istniała spektakularna budowla obronna znana jako Haemus Torres, a obecnie Bramy Hemskie (Hemskite Porti). Miały one odeprzeć najeźdźców z północy i uniemożliwić im swobodne przekroczenie wschodnich Bałkanów.
 
Obiekt, o którym mowa, składał się z trzech twierdz połączonych ze sobą murami obronnymi. Z tego też powodu niektórzy specjaliści nazywają żartobliwie Bramy Hemskie, lepiej znane też jako Germeto, Murem Chińskim Bałkanów Wschodnich.
 
Mury obronne tej późnoantycznej fortecy miały imponującą jak na tamte czasy długość 3 km, a ich szerokość dochodziła do 3 m. Wzdłuż murów znajdowały się wieże strażnicze – 10 pomiędzy pierwszą, a drugą fortecą i 5 między drugą i trzecią twierdzą. Razem 15 wież!

Czas powstania

O istnieniu fortyfikacji obronnych w tym miejscu, świadczy relacja Ammianusa Marcellinusa, który po bitwie z Gotami pod Marcianopolem (dzisiejsza Dewnia) w roku 377 wspomina, że wojskom rzymskim udało się zasłonić „…wysokimi wałami… przesmyki Hemus…”. Później jednak wojska zostały wycofane, przejście zostało otwarte, a „...barbarzyńcy, którzy do tej pory byli zamknięci, wpadli, aby siać zamieszanie i zniszczenie”
 
Budowa całego kompleksu Haemus Torres miała miejsce w pierwszej połowie V wieku, najprawdopodobniej w pierwszych latach panowania cesarza Teodozjusza II (408-450). Wtedy właśnie rozpoczęto budowę umocnień, które miały stanowić barierę mającą na celu powstrzymanie barbarzyńskich najazdów Ostrogotów z północy na Bałkany Wschodnie i strzec głównej drogi z Marcianopolis do Pudiso, czyli od Dolnego Dunaju do Konstantynopola,na trasie Marcianopol (dzisiejsza Dwnia)– Aetos (Aitos) do Mesemvrii (dzisiejszy Nessebar), Anchialo i stolicy imperium, Konstantynopola. Miał więc pełnić podobną funkcję jak Wielki Mur Chiński, który miał chronić Chiny przed Mongołami.
 
Haemus Torres miał bardzo dramatyczne zakończenie. Było to za czasów cesarza Justyna II (565-578). Wtedy zawaliły się twierdze i mury między nimi, a ślady pożarów świadczą o prawdziwie dramatycznym końcu całego kompleksu.

Część z nich została ponownie wykorzystana w IX–XI wieku, ale nigdy jednak twierdza nie osiągnęła swojej dawnej, choć zbyt krótkiej świetności, gdy była posterunkiem przednim strzegącym Cesarstwa Wschodniorzymskiego przed barbarzyńcami.

Położenie

Hemskie Bramy znajdują się w rejonie Germeto, ok. 5 km na wschód od wsi Golica i ok. 2 km na zachód od wsi Bulair, w górach Starej Płaniny, w gminie Dolni Cziflik (Dolni Chiflik), a dotarcie do nich to prawdziwa przygoda. Roztacza się stąd cudowny widok, a przyroda jest oszałamiająca.
GPS 42.89989, 27.48577

* Projekt Ministerstwa Turystyki Bułgarii DISCOVERY ODKRYJ PRZESZŁOŚĆ, PRZEŻYJ TERAŹNIEJSZOŚĆ w Dyłgopolu, Prowadii i Dolnym Czifliku w Bułgarii.



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz