Bułgarska Piza - krzywa wieża w Sofii

Bułgarska Piza czyli Elipsa Centrum. Elipsa Centrum to wielofunkcyjny biurowiec klasy A, który staje się kultowym budynkiem w bułgarskiej stolicy i symbolem miasta. Oferuje butikową przestrzeń biurową, połączoną z dużą ilością terenów zielonych i rekreacyjnych.

Budynek jest odchylony o pięć metrów w swojej najwyższej części, a dla podkreślenia efektu górna część elewacji budynku nie kończy się poziomo, ale jest również pochylona.

Eliptyczny kształt budynku zapewnia maksimum światła dziennego i energetyzujący widok 360 stopni.

Centrum ma doskonałą lokalizację. Posiada dwie kondygnacje podziemne i trzynaście naziemnych. Na kondygnacjach podziemnych znajdują się pomieszczenia robocze, magazyny i oczywiście parking - 133 miejsca parkingowe. Na parterze znajduje się dodatkowo 20 miejsc parkingowych dla zwiedzających.

Budynek jest zielony, energooszczędny i wyposażony w centralny system zarządzania i kontroli dostępu oraz monitoring wizyjny.  Posiada szybkobieżne windy o prędkości 1,6 m/s, UPS do wspólnych systemów, zapasowy generator, indywidualną regulację temperatury według stref i dopływu świeżego powietrza, podwójne szyby o niskim współczynniku nasłonecznienia zapewniającym lepsze zacienienie i poprawę izolacji akustycznej.

Wysokość lokali na parterze w świetle wynosi 4,50 m, a w wieży 2,75 m.

Elipsa Centrum wygrał Narodowy Konkurs na Budynek Roku Bułgaria 2020.


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz