Diabelski Most

W Rodopach, na rzece Arda, w malowniczym wąwozie, otoczonym z obu stron stromymi zboczami sięgającymi 800 m.n.p.m., ok. 10 km od Ardino, w pobliżu wsi Dyadovtsi i Latinka, na wysokości 420 m.n.p.m. stoi przepiękny most, zwany Diabelskim Mostem.

Ma on 56 metrów długości, 3,5 metra szerokości, jest trójłukowy, a w sklepieniach jego bocznych żeber wykonane są półkoliste otwory do odprowadzania wody. Jego wysokość w najwyższym punkcie wynosi 12 metrów.

Wiosną 2015 roku zakończono jego rekonstrukcję. Mieszkańcy i goście mogą dotrzeć do Diabelskiego Mostu i cieszyć się piękną przyrodą oraz nową drogą.

Most jest największym i być może najsłynniejszym mostem tureckim w Rodopach. Łączył niegdyś Morze Egejskie z Tracją. Jego turecka nazwa to Şeytan Köprüsü (Diabelski Most). Historia mostu ma ponad 500 lat. Został zbudowany w latach 1515-1518 z rozkazu sułtana Selima I na miejscu starego rzymskiego mostu.

Przez wszystkie te lata, przez pięć wieków nie było potrzeby dokonywania żadnych napraw. Ściany mostu były zdrowe, stabilne mimo, że rzeka Arda bywa bardzo wzburzona. Stąd też od wieków, most owiany jest legendami i tajemnicami.

Według legendy jego twórcą jest Mistrz Dimityr z pobliskiej wioski Nedelino. Podjął wyzwanie zbudowania mostu nad wzburzoną rzeką, mimo że nikomu wcześniej się to nie udało. Wykonał zadanie w rekordowym czasie, ale wkrótce potem zmarł i tajemnicę budowy zabrał do grobu.

W budowie mostu pomagał mu ponoć sam diabeł. Obiecał on mistrzowi, że podzieli się sekretem, który uczyni jego dzieło wiecznym, ale musi je ukończyć w 40 dni. W przeciwnym razie zabierze jego duszę. Dimityr poradził sobie z zadaniem i diabeł spełnił swoją obietnicę. Most stoi do dziś..

Mówi się, że z Diabelskiego Mostu można zobaczyć twarz szatana, patrząc na wody Ardy w południe, kiedy most i jego odbicie tworzą okrąg. Ponadto, według niektórych, na jednym z jego kamieni widać odcisk śladów diabła!

Wśród mieszkańców miasteczka są też tacy, którzy twierdzą, że Diabelskiego Mostu strzegą jasne duchy.
Według nich na zdjęciach, na których widać diabła, pod kątem prostym widać świetlistych strażników legendarnego mostu. Jedni uważają, że jest ich pięciu, inni, że siedmiu. Są przekonani, że to nie wymysł czy też owoc bogatej fantazji.

Strażnicy Diabelskiego Mostu okrążają Lucyfera i nie pozwalają mu zniszczyć mostu, co być może tłumaczy wytrzymałość tego niezwykłego zabytku. Najlepiej samemu to sprawdzić!

Ostatnio fotograf Lyuba Pacheva zdołała sfotografować głowę diabła odpoczywającą w wodach rzeki pod mostem. To nie jest Photoshop!


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz

FB: 04-01-02
Uwielbiam legendy. Są takie naiwne, ale piękne. A swoją drogą pomógł diabeł czy nie to i tak most jest piękny i w pięknym miejscu.
FB: 04-01-01
Ta "twarz diabla" wygląda jak twarz mojego sąsiada... od zawsze mi się nie podobał...