Klasztor z Diabłami

Góry Ograżden

Góry Ograżden (Ograżden Płanina) rozciągają się w południowo-zachodniej części Bułgarii i przechodzą na terytorium Macedonii Północnej.

Przez dziesięciolecia był to niedostępny pas przygraniczny, co jest doskonałym powodem by odwiedzić teraz tutejsze wioski z kamiennymi, ponadczasowymi cerkwiami i podziwiać fantastyczne obrazy stworzone przez najdoskonalszego mistrza – naturę.

Jednym z takich miejsc jest wieś Gega, która znajduje się niecałe 10 km od granicy z Macedonią Północną. Gega ma się czym pochwalić. W okolicy, samotnie na niewielkim wzgórzu, stoi klasztor pełen cudów i baśni – Czuriłowski Monastyr św. Jerzego, zwany także Klasztorem z Diabłami.

Czuriłowski Monastyr

Dlaczego Czuriłowski?

Ponieważ znajduje się w połowie drogi między wsiami Gega i Czuriłowo (Churilovo).

A skąd „z Diabłami”?

Ponieważ na otwartych krużgankach cerkwi, niczym ilustracje z bajki dla dzieci, przed twoimi oczami rozwijają się żywe obrazy scen Sądu Ostatecznego, wykonane w typowym stylu bułgarskiego odrodzenia. Ich zadaniem było wywrzeć silne moralne i pouczające wrażenie na wierzących. Autor dzieła nie jest znany.

 
Freski ukazują życie ludzkie, codzienną pracę, rzemiosło, którym się zajmują i to jak kusi ich diabeł. Zobaczymy bogatą paletę przypadków popełnienia grzechu i naruszenia dziesięciu Bożych przykazań, a także „sankcje” i tortury, jakim może poddać nas diabeł, jeśli zgrzeszymy.

Niezwykłe freski

I tak na przykład młynarzowi, który kłamał, przebiegły diabeł przywiązał do szyi kamień młyński, aby ten mu ciążył i przypominał stale o jego winach.

Grzesznicy, którzy nie odpokutowali, są związani łańcuchami i prowadzeni do bezdennej paszczy lamy-potwora.

Przedstawiony jest też prorok Izajasz, który wypowiadał się bardzo negatywnie wobec dworu królewskiego z uwagi na szerzące się tam występki moralne i za karę przecinają go piłą.

Cerkiew klasztorna

Na terenie klasztoru znajduje się cerkiew klasztorna. To masywna kamienna budowla, która ma trzy nawy i wyróżnia się przepięknymi rzeźbami i kolumnami pomalowanymi w jasnych kolorach.

Ma też balkon, który był przeznaczony dla kobiet. Zainstalowano tu nawet specjalną balustradę, aby dziewczęta nie mogły zaglądać, obserwować i kokietować modlących się poniżej mężczyzn. Idea była jasna – w świątyni Bożej nie ma miejsca na pokusy.

Jest tam również wyblakły już obraz przedstawiający młodą kobietę przeglądającą się w lustrze. I kto trzyma jej lustro? Oczywiście diabeł! Miała to być przestroga dla dziewczyn, aby przesadnie nie skupiały się poprawianiu urody i malowaniu.

Z historii klasztoru

Co wiemy o historii klasztoru?
Niewiele jest informacji na temat historii klasztoru. Przyjmuje się, że klasztor powstał na miejscu bardzo starej cerkwi.

Była tutaj również szkoła przyklasztorna, największa w okolicy, w której uczyły się dzieci z pobliskich wsi. I ciekawostka - pierwszym nauczycielem w szkole był Stojan Gałabow, który został specjalnie wysłany na koszt wsi aż do Carigradu (Konstantynopola), aby zdobył jak najlepsze wykształcenie, a zdobytą wiedzę mógł przekazać uczniom ze wsi Gega.

 
Obecnie szkoła została odnowiona, wraz z cerkwią i piękną dzwonnicą, która wznosi się w bezpośrednim sąsiedztwie i rozciąga się z niej wspaniały widok na okoliczne góry.
 
Miejsce jest wyjątkowe, pełne duchowości, działa na wyobraźnię i zmusza do refleksji. Jak często widziałeś diabły w cerkwi? Tu jest ich pod dostatkiem.

fot. Iliana Gerenska-Goszewa, Rosen Minczew



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz