Od Kom do Emine - bułgarskie El Camino
09 Sierpień, 2022,
05:30
Wzorem popularnego na całym świecie hiszpańskiego szlaku pielgrzymkowego El Camino, w sobotę 23 lipca ze szczytu Kom w Bułgarii rozpoczął się ambitny międzynarodowy projekt - odkrywcza wędrówka przez miejsca turystyki pielgrzymkowej po obu stronach Starej Planiny.
Międzynarodowy projekt
Ponad 30 uczestników z Bułgarii, Republiki Północnej Macedonii i Serbii odwiedzi istniejące na trasie od Kom do przylądka Emine klasztory, schroniska i opublikuje swoje relacje w Internecie.
Uczestnicy międzynarodowego projektu nie tylko zaktualizują wspólny produkt turystyki pielgrzymkowej i pieszej, ale również zaapelują o trwałe porozumienie na Bałkanach.
El Camino
Najpopularniejsza trasa El Camino zaczyna się we Francji, wspina się na Pireneje i biegnie wzdłuż nich ze wschodu na zachód przez północną Hiszpanię, aż do wspaniałej i słynnej Katedry Santiago de Compostela, gdzie podobno pochowane są szczątki św. Jakuba i ma ok. 800 km.
A jak wygląda bułgarskie „El Camino”?
To międzynarodowa trasa E-3, popularnie zwana Kom-Emine, która ma długość około 700 km, przebiega przez tereny o dużych różnicach wysokości i przecina ponad 100 szczytów.
Aleko Konstantinow
Pokonanie tej trasy było wielkim marzeniem Aleko Konstantinowa – założyciela zorganizowanej turystyki w Bułgarii, wybitnego bułgarskiego pisarza, humorysty i satyryka, autora słynnej powieści Baj Ganjo, piętnującej przywary typowego XIX-wiecznego przedstawiciela „homo balcanicus”. Przedwczesna śmierć przeszkodziła mu jednak w realizacji tego zamiaru.
Aleko często powtarzał swoim przyjaciołom, że jeśli nie uda mu się zrealizować swojego wielkiego wymarzonego planu podróży dookoła świata, zadowoli go podróż grzbietem naszej wspaniałej Starej Płaniny, po majestatycznych Bałkanach, od jednego jej końca do do drugiego.
Wierzył, że będzie to bardzo zabawna i pożyteczna wędrówka, bo znamy własny kraj nie lepiej niż pustynie Azji i Afryki i żyjemy w nim jak obojętni cudzoziemcy.
PS. Z pewnością nie chciał nikogo obrazić .
Pierwsze przejścia
Pierwszym, który przeszedł Bułgarię wzdłuż, był wielki turysta, podróżnik i odkrywca Paweł Deliradew – słusznie nazywany „naśladowcą Aleko”. Dokonał tego w 1933 roku, w wieku 54 lat. Mierząc się z wielkimi trudnościami, samotnie, a miejscami w towarzystwie przyjaciela, przebył w 30 dni ponad 700 kilometrów z góry Kom do morza.
W następnym roku opisał swoje przygody w książce „Od Kom do Emine wzdłuż grzbietu Starej Płaniny”.
Dwadzieścia lat później, w 1953 roku, Komisja Turystyki przy Komitecie Kultury Fizycznej i Sportu (VKFS) zorganizowała pierwszą wędrówkę grzbietem Starej Płaniny. 34-osobowa grupa, pomimo wielu przeszkód po drodze, z powodzeniem pokonała dystans ze szczytu Kom do przylądka Emine w 30 dni.
Test wytrzymałości
Pokonanie trasy Kom-Emine znacznie różni się od górskich wędrówek po Rile, Pirin czy Rodopach. Jest to prawdziwy test wytrzymałości zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Z tego powodu satysfakcja po pokonaniu trasy jest znacznie większa.
Planujemy pokonać tę trasę za 2-3 lata.
Już teraz zbieramy ekipę! Jesteś chętny? Wymaga to ok. 26 dni urlopu.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne