Parada Tulipanów - Ogród Botaniczny w Bałcziku

Ogród Botaniczny w Bałcziku to prawdziwy raj dla miłośników kwiatów i piękna.

Wspaniała roślinność

Ogród powstał w 1955 roku i rozciąga się dziś na obszarze 19,4 ha. Stopniowo z reprezentacyjnego parku przekształcił się w ogród botaniczny – instytucję o funkcjach naukowych i edukacyjnych.
 
Specjalistom udało się wprowadzić do ogrodu rośliny egzotyczne, takie jak drzewa kauczukowe, cukierkowe i papierowe, miłorząb starodawny, metasekwoję, magnolię wielkokwiatową, lirę i inne, a w szklarniach ogrodowych wraz z wieloma egzotycznymi owocami, takimi jak banany, papaje dojrzewają cytryny wielkości piłki ręcznej.

Kwitnący dywan

Znakiem rozpoznawczym ogrodu jest dywan kwitnący w Boskim Ogrodzie oraz pięknie zaprojektowane partery i zakątki ogrodu, na których pojawiają się coroczne wiosenne i letnie kwiaty, roślinność alpejska i wodna, paprocie, gatunki chronione i rzadkie, liany oraz kwitnące i wiecznie zielone krzewy.
 
W tym wyjątkowym ogrodzie rośnie ponad 4600 gatunków roślin.

Parada Tulipanów

Teraz jest pora tulipanów. Już 12 lat z rzędu ogród botaniczny zaskakuje wiosną wyjątkowymi kwiatowymi obrazami i kolekcją tulipanów, znaną jako Parada Tulipanów. Trwa ona około półtora miesiąca. Dziesiątki tysięcy tulipanów ułożonych jest w taki sposób, że powstają piękne, barwne obrazy.
 
Tej wiosny w Ogrodzie Botanicznym w Bałcziku zakwitną tysiące tulipanów, w 85 odmianach, w tym 47 nowych ciekawych odmian, ze wszystkich grup i klas, o przepięknych barwach i zróżnicowanych odcieniach, które będą magnesem dla miłośników roślin cebulkowych.
 
Cebulki są specjalnie wyselekcjonowane z Holandii. Rozpoczęło się już etapowe kwitnienie ponad 58 000 roślin posadzonych jesienią – tulipanów, hiacyntów, żonkili i szafirków.

Tulipanowy szczyt

Masowe kwitnienie przypadało w okolicach prawosławnych świąt wielkanocnych czyli około tydzień temu. Tradycyjnie najwięcej jest odmian klasy Triumph, zaliczanych do średnio i wcześnie kwitnących tulipanów.
 
Oczekuje się, że tulipany będą kwitnąć w tym roku do końca pierwszej dekady maja.
 
Jeżeli będziesz więc gdzieś w okolicy, zaglądnij tutaj koniecznie, ciesz się widokiem tych prześlicznych wiosennych kwiatów, plejadą kolorów, ich olbrzymią różnorodnością i tym uroczym miejscem.

Godziny otwarcia

Ogród Botaniczny w Bałcziku jest otwarty codziennie od godz. 8.30 do 19.00.
 
Przypomnijmy, że znajduje się on na liście 100 krajowych obiektów turystycznych, które warto odwiedzić.
 
Ogród Botaniczny w Bałcziku jest w programie wycieczki na majówkę, o której już wspominaliśmy poprzednio. Oprócz pięknej wycieczki można zgarnąć 5% zniżki na hasło Bałczik: https://www.europol.com.pl/oferta,BUL109Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz