Strandża - 5 magicznych miejsc

Szukający w środku lata chłodu i ciszy, aromatu leśnych ziół i cienia stuletnich lasów, z dala od gorących plaż, ale wciąż blisko morza, mogą wybrać się w góry Strandża.

Góry Strandża

Góry nie są wysokie, ale oferują doskonałe warunki do turystyki i letniego wypoczynku i oczarują Cię swoim pięknem. Rozciągają się w regionie Burgas, sięgając aż do Morza Czarnego.

Znajdziesz tu mnóstwo fantastycznych atrakcji i pięknych miejsc, spośród których przedstawimy kilka, które warto odwiedzić w czasie letnich wojaży.

Tracki grobowiec

Jeśli pociąga Cię historia, dawne czasy przykuwają Twoją uwagę, a dziewicza przyroda oczarowuje, to Małko Tyrnowo (Malko Tarnovo) jest idealnym miejscem na Twój letni relaks.

Udaj się do Propady koło Małkiego Tyrnowa, aby zobaczyć tracki grobowiec, który nie pozostawi Cię obojętnym.

Znajdziesz tu komory grobowe, tracki grobowiec kopułowy i rzymski grobowiec. Oprócz wartości historycznej, jest to również miejsce atrakcyjne turystycznie ze względu na piękną przyrodę.

Miejsce otoczone jest gęstym lasem liściastym, będącym częścią Parku Przyrody Strandża, a trasa jest łatwa i przyjemna.

Sanktuarium Bastet

W pobliżu grobowca trackiego, w rejonie Gradiszte (Gradishte) - najwyższego szczytu w bułgarskiej części Strandży (710 m), na zachód od Małkiego Tyrnowa czeka na Ciebie inne mistyczne i tajemnicze miejsce w Górach Strandża, gdzie uważa się, że znajduje się grobowiec bogini Bastet. /GPS 41.971149, 27.479038/

Miejsce to wskazała sama Wanga, przekonana, że pochowana tam kobieta trzymała w dłoniach laskę z obcej materii.

Jeszcze dziwniejsze są okoliczności, w jakich było eksplorowane to miejsce oraz tajemnicze okoliczności śmierci Ludmiły Żiwkowej, która zmarła zaledwie dwa miesiące po rozpoczęciu tajnych badań na miejscu w 1981 roku.

Pochodzenie tego miejsca jest dość kontrowersyjne wśród specjalistów, a wielu archeologów sugeruje, że tak naprawdę nie ma ono nic wspólnego z egipską boginią Bastet, znaną jako córka i żona boga słońca Re, przedstawianą jako kobieta z głową kota, ale jest to miejsce rytualne starożytnych Traków, których kompleks datowany na V wiek p.n.e. odkryto w pobliżu Miszkowej Niwy.

Niezależnie czy wierzysz, czy też nie, że jest tu pochowana legendarna Bastet, warto tutaj przyjść, bo ze szczytu rozpościera się piękna panorama na Małko Tyrnowo i okoliczne wzgórza Strandży.

Przed wyruszeniem na szczyt pamiętaj, aby zatrzymać się przy posterunku Straży Granicznej, który mijasz po drodze i tam zarejestrować się, ponieważ szczyt znajduje się już na samej granicy z Turcją.

Wieś Bryszlian

Wioska Bryszlian (Brashlyan) jest rezerwatem architektonicznym. To wyjątkowe miejsce, które oferuje niezmąconą atmosferę, łącząc dziką przyrodę z autentycznymi domami Strandży z XVII wieku. Tutaj czas jakby się zatrzymał, a miejsce opowiada swoją historię własnym wyglądem.

Kaplica Św. Trójcy 

Kaplica Św. Trójcy jest jedną z najciekawszych kaplic w Strandży. Znajduje się między wsiami Wizica (Vizitsa) i Gramatikowo w miejscowości Kotwinite.

Została zbudowana w 1870 roku nad naturalną jaskinią uważaną za sanktuarium trackie, do której można zejść po kamiennych schodach. Ze ścian jaskini kapie woda, która uważa się, że ma właściwości lecznicze i jest lekarstwem na wszelkie bóle.

Mówi się, że każde wejście do jaskini oczyszcza z grzechów.

Silistar

To obszar chroniony, prawdziwy zakątek raju w sercu gór Strandży, między miejscowościami Sinemorec i Rezowo, gdzie spotykają się góry i morze.

Jeden z niewielu zachowanych czystych, dzikich i nietkniętych zakątków nad morzem, gdzie
możesz rozkoszować się górami, morską bryzą i wyjątkową plażą.

Zachwyci Cię tutaj dziewicze piękno, przepiękna flora, jedna z ostatnich białych wydm pontyjskich, które pozostały wzdłuż bułgarskiego wybrzeża, a przy odrobinie szczęścia możesz zobaczyć także piaskowe lilie.

Odkryj piękno Bułgarii!


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz