Bałczyk - Białe Miasto i kawałek raju

Malowniczo położony w północno-wschodniej części bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego, ok. 40 km. na północ od Warny i ok. 20 km od Kawarny – rock stolicy Bułgarii.

Wybrzeże Bałczyka

Białe skały wapienne, na których położony jest Bałczyk, tworzą malowniczą i niezwykle piękną zatokę.
 
Wybrzeże Bałczyka charakteryzuje się skalistymi i stromymi wzgórzami, schodzącymi amfiteatralnie do morza. Przytulne tarasy plażowe i skaliste klify nadają miasteczku i jego wybrzeżu specyficzną egzotykę.

Pochodzenie nazwy

W rzeczywistości obecna nazwa miasta pojawiła się dopiero za czasów niewoli tureckiej. Prawdopodobnie pochodzi od tureckiego słowa „balçık”, które wymawia się „bałczyk” i oznacza glinę. Glina występuje w okolicy miasta, zwłaszcza w jej zachodniej części, ale wydobywano ją także na niektórych wzgórzach, nawet w samym mieście.
 
Mówiąc o glinie, trzeba wspomnieć też o leczniczym błocie. Ok. 7 km. od miasta znajduje się Bałcziszka Tuzła, z jej wysokiej jakości błotem leczniczym, które pomaga przywrócić i zachować zdrowie i urodę.

Początki osadnictwa i rozwój miasta

Zanim jednak Bałczyk został Bałczykiem, była tu wcześniej grecka kolonia, założona ok. 2600 lat temu pod nazwą Kruni, która w VI wieku p.n.e. została nazwana Dionisopolisom - na cześć greckiego boga wina i zabawy.
 
Dalszy rozkwit nastąpił na początku nowej ery, gdy ta część Bałkanów stała się częścią Cesarstwa Rzymskiego. W 395 r. po podziale Cesarstwa Rzymskiego, kluczową rolę dla rozwoju portu odegrała bliskość stolicy wschodniego Cesarstwa Rzymskiego – Konstantynopola. Wtedy miasto stało się ważnym portem i ośrodkiem administracyjnym.

Trzęsienie ziemi i nowe początki

W latach 544-545 miało miejsce potężne trzęsienie ziemi, a olbrzymie fale zniszczyły większość miasta.
 
Nową osadę zbudowano znacznie wyżej, na płaskowyżu Dobrudża, gdzie obecnie znajduje się dzielnica Horyzont.
 
We wczesnym średniowieczu miasto było regionalnym centrum jednego z bułgarskich carstw zwanego Karwuna.

Pod koniec XIV wieku Dobrudża przeszła w posiadanie Turków, a pod koniec XVI wieku miasto było już znane jako Bałczyk. Wyzwolenie z niewoli tureckiej nastąpiło 31 stycznia 1878 r.
 
Na początku XX wieku powstał tu największy na Półwyspie Bałkańskim młyn. Prawie 70 000 ton pszenicy na ponad 500 statkach wywieziono stąd do Anglii, Belgii, Niemiec, Danii i innych krajów.
 
W 1913 r., pod koniec II wojny bałkańskiej, region Dobrudży Południowej został przyłączony do Rumunii, w związku z czym miasta Silistra, Tutrakan, Dobricz, Bałczyk i Kawarna znalazły się poza granicami Bułgarii.
7 września 1940 r. Południowa Dobrudża została zwrócona Bułgarii.

Kraina Siedmiu Cywilizacji

Terytorium gminy Bałczyk to Kraina Siedmiu Cywilizacji. Zachowały się tu zabytki cywilizacji prehistorycznej, trackiej, helleńskiej, rzymskiej, bizantyjskiej, bułgarsko-słowiańskiej i osmańskiej.
 
Znaczna część znalezisk odkrytych podczas wykopalisk na tym terenie znajduje się w Muzeum Historycznym.
 
Naprzeciw gmachu Muzeum Historycznego, w starym domu bogatego miejscowego kupca, znajduje się Muzeum Etnograficzne, które prezentuje artykuły gospodarstwa domowego, biżuterię, stroje, narzędzia tkackie itp. z tego regionu.

Urzekający ogród i pałacyk rumuńskiej królowej

Niezwykle pięknym zabytkiem i główną atrakcją Bałczyka, który przyciąga turystów niczym magnes, jest zespół architektoniczno-parkowy, w tym budynki Zespołu Pałacowego, zwanego dziś Pałacem, wybudowany w 1924 roku jako letnia rezydencja rumuńskiej królowej Marii Aleksandriny Wiktorii z Edynburga (1875-1938), podczas rumuńskiej okupacji Dobrudży Południowej (1919 - 1940) i utworzony tutaj po wyzwoleniu Dobrudży Południowej Ogród Botaniczny autorstwa akademika Daki Jordanowa.
 
Dziś Ogród Botaniczny posiada najbogatszą kolekcję kaktusów i sukulentów na Bałkanach i w Europie Wschodniej. Zajmuje powierzchnię 19,4 ha i posiada status Obszaru Chronionego. W szklarniach ogrodu dojrzewają cytryny wielkości piłki ręcznej, a także wiele innych egzotycznych owoców, takich jak banany, papaja i inne.
 
Bałczyk to jedna ze stu narodowych atrakcji turystycznych w Bułgarii, którą koniecznie musisz odwiedzić.
 
Dla grup organizujemy wycieczki.
 
fot. Vladislav Terzilski. Dziękujemy za piękne ujęcia.



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz