Bułgarskie Władysławowo

Władysławowo to największa dzielnica Warny i największa dzielnica mieszkaniowa w całej północno - wschodniej Bułgarii.

Znajduje się ok. 10 km na zachód od centrum miasta, w pobliżu lotniska, Jeziora Warneńskiego, portów głębinowych i autostrady Hemus prowadzącej do Sofii.

Do lat 70-tych Władysławowo było małą podmiejską wioską. Jej szybki rozwój rozpoczął się wraz z budową mieszkań dla robotników fabryk z pobliskiej Dewni. Mieszka tutaj ok. 50 tys. ludzi czyli co siódmy mieszkaniec Warny.

Przyszłość Władysławowa jest ciekawa i obiecująca. W pobliżu rozpoczęto budowę dwóch dużych stref przemysłowych dla ekologicznej i wysokowydajnej produkcji. A propos nowi inwestorzy są jeszcze poszukiwani. Propozycja jest nadal aktualna.

Nazwa dzielnicy związana jest z największym wydarzeniem w historii polsko-bułgarskiej - bitwą pod Warną wojsk króla Władysława III Jagiełły z Turkami. W średniowieczu bitwa ta była najważniejszą próbą wyzwolenia Bułgarii spod panowania tureckiego.

Na miejscu bitwy wdzięczni mieszkańcy Warny zbudowali w 1935 r. Muzeum Park Władysława Warneńczyka. Jego imieniem nazwano dzielnicę Władysławowo oraz główną arterię komunikacyjną i handlową miasta.

Warneńczycy żartują, że Władysławowo leży w centrum Bułgarii. Dlaczego? Bo wszędzie można stąd dojechać w 45 minut. Do centrum Warny - 45 min. autobusem miejskim, do sąsiednich miast okręgowych Dobricz i Szumen – 45 min. samochodem, do Sofii – 45 min. samolotem.

My z całą pewnością polecamy odwiedzić Park i Mauzoleum Władysława Warneńczyka, gdzie dowiesz się wielu ciekawych historii.


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz